
Відновлення можливості розпоряджатися грошовими коштами, на які накладено арешт, чи не найактуальніша тема звернень на нашій Гарячій лінії. Через збройну агресію російської федерації чимало жителів нашої країни втратили будь-які засоби до існування. Тому вільне розпорядження грошовими коштами, які розміщені або надійшли на банківські рахунки, є життєво важливим питанням для таких людей.
Доречно зауважити, що накладення арешту це прерогатива органів Державної виконавчої служби (далі – орган ДВС) або приватних виконавців. Отже, в більшості випадків, арешт накладається як примусовий захід виконання раніше прийнятого судового рішення.
Якщо ви будь-яким чином виявили блокування власних банківських рахунків (арешт коштів), потрібно дотриматися наступного алгоритму дій:
1) З’ясувати підставу накладення арешту.
Для цього потрібно перевірити застосунок «Дія» на предмет надходження повідомлень про відкриті виконавчі провадження. Адже арешт накладається саме в межах виконавчого провадження.
Якщо інформація не відображається, то перевірити наявність відкритих виконавчих проваджень можна через підсистему «Автоматизована система виконавчого провадження» (далі – АСВП). У такому разі вам необхідно вказати свої прізвище, ім’я, по-батькові та дату народження у графах, які відповідають інформації про боржника.
Після цього відобразиться результат пошуку: номер виконавчого провадження та орган ДВС/приватний виконавець.
2) З’ясувати контактні дані органу ДВС/приватного виконавця.
Для цього можна виконати такий же пошук у підсистемі «Єдиний реєстр боржників». Якщо відносно вас дійсно відкриті виконавчі провадження, то за результатами пошуку відобразиться інформація про орган ДВС та контактні дані для зв’язку із виконавцем (прізвище, ім’я, по-батькові виконавця, номер телефону та адреса електронної пошти).
3) Підготовка письмової заяви про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій на суму, що протягом місяця не перевищує двох розмірів мінімальних заробітних плат.
Згідно п. 102 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні фізичні особи – боржники, на кошти яких накладено арешт органами ДВС/приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.
Статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» мінімальну заробітну плату з 01.01.2023 установлено в розмірі 6 700,00 грн.
Відтак, максимальна сума видаткових операцій в межах одного місяця не може перевищувати 13 400,00 грн. (6 700,00 грн. х 2).
Варто зауважити, що у разі накладення арешту на кошти, розміщені на декількох поточних рахунках в одному банку або на поточних рахунках у різних банках, для здійснення видаткових операцій має бути визначений лише один поточний рахунок в одному банку.
Також у разі наявності декількох виконавчих проваджень для них усіх визначається лише один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій. Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає зверненню стягнення і на яку можна здійснювати видаткові операції.
У заяві обов’язково зазначити номер поточного рахунку, який необхідно визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок. Варто зауважити, що саме особа, яка подає заяву (боржник по виконавчому провадженню) несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.
4) Направлення заяви органу ДВС/приватному виконавцю.
Підготовлену заяву потрібно підписати та направити на адресу органу ДВС/приватного виконавця, який наклав арешт на кошти, що розміщені на банківських рахунках.
Направляти заяву можна одним з двох способів:
- в паперовому вигляді на поштову адресу органу ДВС/приватного виконавця;
- в електронному вигляді на електронну адресу органу ДВС/приватного виконавця. Заява в електронному вигляді буде надіслана належним чином лише після накладення електронного цифрового підпису (ЕЦП/КЕП) заявника.
Якщо такого немає, то рекомендуємо направляти заяву засобами поштового зв’язку.
Державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання відповідної заяви виносить постанову про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій та невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після винесення постанови:
- надає/надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку);
- перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно заявника.
У разі виявлення інших відкритих виконавчих проваджень, надає/надсилає відповідну постанову до органів державної виконавчої служби або приватному виконавцю, які здійснюють примусове виконання у цих виконавчих провадженнях. У такому разі поточний рахунок, зазначений у відповідній постанові, вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах таких виконавчих проваджень.
Після вчинення перелічених вище дій, ви будете мати можливість здійснювати видаткові операції з одного банківського рахунку (який вказаний у заяві) на суму, що не перевищує 2 розмірів мінімальної заробітної плати (наразі це 13 400,00 грн).