Як отримати компенсацію за знищене внаслідок війни житло: хто має на це право, види компенсацій, типи об’єктів

У травні цього року набрав чинності Закон України 2923-ІХ (далі – Закон), який визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок збройної агресії росії проти України. Про те, хто може отримати компенсацію, за які об’єкти нерухомого майна та які види компенсації передбачаються, читайте у нашій статті.

Хто може отримати компенсацію

Отримати компенсацію за пошкоджені/знищені об’єкти нерухомого майна можуть фізичні особи, які є громадянами України, та деякі категорії юридичних осіб. 

Що стосується фізичних осіб, це можуть бути:

 1. власники об’єкту нерухомого майна;
 2. замовники будівництва;
 3. власники спеціального майнового права на неподільні житлові об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти житлової нерухомості або особи, які сплатили часткову ціну такого об’єкта та на користь яких зареєстровано обтяження речових прав на такий об’єкт;
 4. особи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
 5. члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення в будівлі, будинок садибного типу, садовий або дачний будинок кооперативу, але не оформили право власності на нього;
 6. спадкоємці будь-якої з вище перелічених категорій.

Важливо! Закон визначає три категорії населення, які в жодному випадку не можуть бути отримувачами компенсації:

— особи, які перебувають під дією санкцій (відповідно до ЗУ «Про санкції»);

— особи, які мають судимість за злочини проти основ національної безпеки (визначені розділом І «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України);

— спадкоємці будь-якої з вище перелічених категорій.

Крім того, дія Закону не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які могли були власниками, інвесторами чи замовниками житла або будівництва. Тобто отримати компенсацію за пошкоджене або знищений обʼєкт нерухомого майна вони не можуть.

Водночас Законом визначаються категорії осіб, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за знищене житло. Це учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідністю І та ІІ групи, багатодітні сім’ї, а також деякі категорії сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників та Захисниць України (визначених частиною першою статті 10 та частиною першою статті 101 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»). Разом з тим, Законом не визначено коло осіб, які мають пріоритетне право на отримання компенсації за пошкоджене житло.

У випадку юридичних осіб отримати компенсацію можуть:

 1. об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ);
 2. управителі багатоквартирних будинків;
 3. житлово-будівельні (житлові) кооперативи;
 4. особи, уповноважені співвласниками багатоквартирних будинків відповідно до ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Зверніть увагу, що юридичні особи можуть отримати компенсацію виключно за пошкоджене спільне майно багатоквартирного будинку.

За які об’єкти нерухомості можна отримати компенсацію

Відповідно до Закону, отримати компенсацію можна за пошкоджене та знищене житло внаслідок збройної агресії росії проти України. Причому пошкоджені об’єкти нерухомості – це ті, які можуть бути відновлені шляхом поточного або капітального ремонту, реконструкції чи реставрації, та відновлення яких є економічно доцільним. А знищені об’єкти нерухомості – не підлягають відновленню або їхнє відновлення є економічно недоцільним.

Відтак визначено такі типи об’єктів житлової нерухомості, за які можна отримати компенсацію:

 1. квартири, інші житлові приміщення в будівлі, будинки садибного типу, садові та дачні будинки;
 2. об’єкти будівництва (будинки садибного типу, садові та дачні будинки);
 3. складові частини об’єктів будівництва (квартири, інші житлові приміщення в будівлі), які після прийнята в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна;
 4. спільне майно багатоквартирного будинку, відмінне від земельної ділянки (компенсація за яке можлива лише у випадку пошкодження)

Зверніть увагу, що для отримання компенсації у випадку пошкодження/знищення житла, яке належить до другого або третього типу з вищеперелічених, на момент пошкодження або руйнації таке житло вже повинно мати зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції. Крім того, щодо таких об’єктів було отримано право на виконання будівельних робіт.

Важливо! Законом передбачається надання компенсації за житло, яке станом на 24 лютого 2022 року знаходилось на підконтрольній Уряду України території та отримало пошкодження або було знищено після цієї дати.

Які види компенсації передбачаються

Залежно від того, було житло пошкоджене чи зруйноване, Закон передбачає різні види компенсації. Відтак у випадку, якщо житло було пошкоджене, то компенсація надається у вигляді ремонтних або будівельних робіт, розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи; та/або ж надання продукції для виконання таких робіт. Зауважте, що компенсація за пошкоджене житло не передбачає надання готівкових коштів або їх перерахування на рахунок отримувача компенсації.

Коли житло було знищене, компенсація може надаватися у вигляді надання коштів або житлового сертифікату. При чому, Закон не встановлює точний розмір компенсації за знищене житло. Тож розмір визначається індивідуально щодо кожного отримувача компенсації та кожного знищеного об’єкта нерухомого майна.

Грошові кошти перераховуються на рахунок зі спеціальним режимом використання, а використати їх можна виключно для фінансування будівництва житла. При чому, на них не встановлюється граничний строк використання, не може бути звернено стягнення або накладено арешт.

Житловий сертифікат являє собою документ, який гарантує надання фінансування державою для придбання житла, включаючи придбання житла, що буде споруджено у майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва в обсязі, що дорівнює грошовій сумі, зазначеній у такому документі. Надаватися сертифікат може в електронній (через портал «Дія» або на адресу електронної скриньки) або паперовій формі (на поштову адресу у випадку відсутності електронної скриньки та подання заяви у паперовому вигляді).

Використання сертифікату включає деякі особливості:

— його необхідно використати особисто отримувачем або спадкоємцем протягом 5 років з моменту видачі;

— відчужити, подарувати або обміняти сертифікат не можна;

— власник сертифіката має самостійно вибрати житловий об’єкт для застосування сертифіката;

— обраний об’єкт не може знаходитися на тимчасово окупованій території або території, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій.

Крім того, не допускається використання житлового сертифікату якщо:

— щодо замовника будівництва порушено провадження у справі про банкрутство;

— замовник будівництва перебуває у стані припинення шляхом ліквідації;

— у замовника будівництва відсутнє право на виконання будівельних робіт на відповідному об’єкті.

Зверніть увагу, що власники знищеного будинку садибного типу, садового або дачного будинку, об’єкту будівництва (будинок садибного типу, садовий та дачний будинок) можуть обирати вид компенсації, який хочуть отримати – грошові кошти або житловий сертифікат. Водночас власники квартири, іншого житлового приміщення в будівлі, складової частини об’єкта будівництва (квартири, іншого житлового приміщення в будівлі), що після прийняття в експлуатацію є самостійним об’єктом нерухомого майна, у якості компенсації отримують житловий сертифікат.

Як отримати компенсацію за пошкоджене або знищене житло

Відповідно до Закону, для врегулювання порядку надання компенсації за пошкоджене та знищене житло необхідно прийняття додаткових нормативно-правових актів – постанов Кабінету Міністрів України.

Постановою КМУ від 21 квітня 2023 року №381 затверджено Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення”. Даний порядок вартий уваги та передбачає надання грошових коштів для придбання будівельної продукції з метою виконання ремонту самостійно отримувачем компенсації або шляхом замовлення виконання відповідних послуг.

Проте станом на червень, не затверджено окремий порядок надання компенсації за пошкоджене житло, який визначатиме механізм надання саме ремонтних/будівельних робіт, розроблення проектної документації на будівництво, проведення її експертизи, та/або ж надання продукції для виконання таких робіт. 

Щодо надання компенсації за знищене житло, КМУ затвердив Постанову «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищенні об’єкти нерухомого майна» від 30 травня 2023 року № 600. Вказана постанова регулює надання компенсації за зруйноване житло відповідно до положень Закону. 

Детально про те, як отримати компенсацію за пошкоджене або зруйноване житло читайте у нашій статті наступного місяця.

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся на Гарячу лінію ГО “Донбас СОС”  0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.