Переведення студентів на бюджет. Аналізуємо новий порядок

28 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1224, якою затверджено Порядок  переведення на навчання за державним замовленням окремих категорій здобувачів фахової передвищої, вищої освіти, які зараховані до закладів фахової передвищої, вищої освіти до 2021 року включно на місця, що фінансуються за кошти фізичних та/або юридичних осіб (далі – Порядок переведення).

Нижче в статті розповідаємо що потрібно знати про порядок переведення на бюджет, хто має право та куди звертатися, які документи подавати, та які проблемні питання можуть виникнути.

В дані статті вживаються такі скорочення:

—          заклади освіти – це заклади фахової передвищої, вищої освіти;

—          студенти – в розумінні здобувачі фахової передвищої, вищої освіти.

Право переведення на бюджет мають студенти, які:

  • зараховані на контракт (за кошти фізичних чи юридичних осіб) до закладів освіти до 2021 року включно;
  • зараховані на навчання до настання обставин їх віднесення до зазначених категорій  (які є категорії дивіться нижче);
  • здобувають такий ступінь освіти вперше;
  • не заперечують щодо такого переведення.

При цьому важливо врахувати наступне: 

  • заклад освіти (незалежно від форми власності) повинен здійснювати навчання студентів за державним замовленням;
  • на обраній спеціальності та формі навчання має бути державне замовлення (навіть якщо його не було у рік вступу студента до закладу освіти).

Порядком передбачено переведення на бюджет таких студентів: 

1 категорія — діти (особи з їх числа у віці до 23 років) загиблих (померлих) осіб, зазначених у статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

2 категорія — особи, визнані учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни відповідно до зазначеного Закону;

3 категорія — діти (особи з їх числа у віці до 23 років) учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни відповідно до зазначеного Закону;

4 категорія — особи, які:

  • проживають на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України (далі – ТОТ), або перемістилися з ТОТ в умовах воєнного стану;
  • проживають на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) на території територіальних громад, що станом на 15 жовтня та 15 лютого відповідного року включені до переліку, затвердженого Мінреінтеграції (далі – Перелік). 

Актуальний Перелік станом на 10 листопада 2022 року за посиланням (зазначений Перелік не є фіксованим документом і постійно оновлюється, рекомендуємо слідкувати за змінами на сайті Мінреінтеграції).

Далі аналізуємо порядок подачі документів для 4-ої категорії студентів. 

Читайте також:

«Бюджет» за годину до дедлайну. Інтерв’ю студента з прифронтових територій, який отримав шанс на втілення мрій

Для переведення потрібно подати такі документи:

  1. Письмова заява на ім’я керівника закладу освіти (ректора). 

Встановленої форми заяви немає, тому вона пишеться в довільній формі. Шаблон заяви ви можете знайти за посиланням

  • Витяг з реєстру територіальних громад (витяг про місце проживання). 

Такий витяг можна оформити:

  • звернувшись особисто до органів реєстрації;
  • онлайн через веб-портал Дія;
  • онлайн через мобільний застосунок Дія (для цього оновіть застосунок до останньої версії “Меню” — “Оновити застосунок”, в розділі “Послуги” виберіть “Довідки та витяги” та замовте витяг про місце проживання. Зверніть увагу, що документ у PDF форматі можливо скачати протягом 24 годин).

Детальніше про те як оформити онлайн та куди звертатися особисто читайте за посиланням.

Витяг може містити інформацію:

  • про ваше актуальне зареєстроване місце проживання;
  • про зняття з реєстрації із вказаною датою такого знаття;
  • або відомості будуть відсутні.

! Оформлений через Дію витяг про місце проживання містить QR-код та має таку саму юридичну силу, що і паперовий витяг, оформлений при зверненні до органів реєстрації.

  1. У разі коли витяг з реєстру територіальної громади містить інформацію про відсутність зазначених відомостей (“Відомості відсутні”) або інформацію про зняття з зареєстрованого/задекларованого місця проживання до 24.02.2022 (“Знято з місця реєстрації”), разом з витягом надайте документ про освіту, здобуту у відповідний період часу в закладі освіти, який розташований на ТОТ чи на території громад, що віднесені до Переліку, затвердженого Мінреінтеграції (наприклад, це може бути атестат).

Як відбувається переведення: 

  1.     студент подає заяву та документи; 
  2.   заклад освіти вносить до 15 листопада та 1 березня до ЄДЕБО інформацію про тих студентів, хто має право на переведення;
  3. державний замовник, у сфері управління якого перебуває заклад освіти, має надати дозвіл на переведення;
  4.   здійснюється переведення студента на бюджет.

МОН було направлено лист на керівників закладів освіти з роз’ясненнями щодо організації переведення здобувачів.  

За інформацією, розміщеною в телеграм каналі Міністра освіти і науки України С. Шкарлета було розпочато процес переведення на місця державного замовлення здобувачів освіти, які подали підтвердні документи до 18 листопада 2022 року.

Поки що передбачено переведення на місця державного замовлення 1003 студенти.

Коли можна подавати документи? 

Вже зараз. Перше внесення інформації відбулось до 15 листопада 2022 року. 

Наступне — до 1 березня 2023 року.

Чи будуть переведені студенти, які перемістилися з тимчасово окупованих територій та оформили довідку про взяття на облік ВПО до 24.02? 

Порядок передбачає переведення осіб, які проживають на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, або перемістилися з ТОТ в умовах воєнного стану. 

Відповідно до Закону наразі закріплено статус тимчасово окупованих лише для АР Крим та м. Севастополь, а також окремих районів Донецької та Луганської областей.

Проте в той же час пунктом 2 зазначеного Порядку передбачено, що право переведення на бюджет мають студенти, які зараховані на навчання до настання обставин їх віднесення до зазначених категорій.

Наша організація направила запит до Міністерства освіти і науки України про надання роз’яснень з цього питання та отримала відповідь.

У відповіді МОН зазначено «особи, що перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України до 24.02.2022 року, та були зараховані на контрактну форму навчання у заклади передвищої та вищої освіти на підконтрольній території України до 2021 року включно, а також особи, що були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи та навчалися у закладах передвищої або вищої освіти до 24.02.2022 року на інших територіях, ніж зазначені в абзаці 5 пункту 2 зазначеного Порядку не підпадають під дію норм Порядку».

Нам відомо про випадки надання ВУЗами відмов студентам, які перемістилися із ТОТ, оформили довідку про взяття на облік ВПО ще до 24.02.2022 року та були зараховані на навчання до 2021 року включно. Відмови грунтуються на аргументах, що студент був зарахований на навчання до настання обставин його віднесення до такої категорії. 

Наприклад, студенту було надано таку відповідь:

“Ви зареєстровані в м. Горлівка — це вказано у Вашому витягу. Місто Горлівка відноситься до окупованих територій з 2014 року. Таким чином, на момент вступу на навчання в 2020 році, Ви, по-перше, мали статус ВПО, а, по-друге, ці території станом на 2022 рік вже були віднесені до окупованих територій та на них не може поширюватися дія Постанови 1224…. 

….відповідно до положень Порядку, затвердженого Постановою КМУ №1224 від 28.10.2022, відсутні підстави для прийняття Вашої заяви до розгляду.” 

Якщо ви подали документи на переведення, але отримали відмову, зверніть увагу, що така відмова має бути офіційною — на бланку навчального закладу за підписом керівництва. Відповідь на email, viber чи іншим способом не є такою.Якщо залишились питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0800309110 (дзвінки безкоштовні), або написавши на онлайн приймальню юристів за посиланням.