Що буде з державними виплатами в Україні з 1 січня 2023 року? Пояснюють юристи

Це питання останнім часом найбліш часто ставлять на Гарячій лінії Донбас SOS. І не дивно, адже незрозумілі та суперечливі законодавчі норми провокують більше питань, аніж дають відповідей.

15 листопада 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 1320 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо призначення окремих видів державної допомоги та соціальних стипендій”.

Зазначена Постанова вносить зміни в ряд нормативно правових актів, зокрема, в пункти 1, 2 Постанови № 214 “Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану” від 07.03.2022 року.

Передбачається, що виплати деяких видів соціальної допомоги та пільг 01 січня 2023 року продовжуються лише особам, які проживають на території територіальних громад, включених до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі — Перелік).

Особам, які не проживають на території територіальних громад, включених до Переліку, строк виплати державної соціальної допомоги та пільг продовжується до 31 грудня 2022 р. (включно), а з 01.01.2023 виплати таким особам будуть припинені. 

Яких виплат це стосується

  • допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО). (Мінсоцполітики надало роз’яснення, що після 01 січня виплати будуть продовжені);
  • державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям;
  • допомоги на дітей одиноким матерям;
  • допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 
  • допомоги на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність;
  • щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею;
  • тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; 
  • тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату;
  • державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю.

Тобто перелік виплат дуже широкий, і припинення таких виплат може бути досить критичним та болючим для сімей, які їх отримують. 

Зверніть увагу, що перелічені лише соціальні виплати, а виплат пенсії зазначені зміни не стосуються. 

Що робити

Передбачено, що органи соціального захисту населення мають поінформувати пільговиків та одержувачів державної соціальної допомоги, що строк виплати припиняється з 1 січня 2023 р. і для оновлення документів, необхідних для продовження та перерахунку пільг потрібно звернутися до органів Пенсійного фонду України. 

Інформування громадян буде здійснюватися звичайною поштою, електронною поштою або засобами мобільного зв’язку.

Чому необхідно звертатися саме до органів Пенсійного фонду та чи будуть органи Пенсійного фонду до цього готові — залишається під великим питанням.  

Таким чином зазначені зміни та припинення виплат вже з 1 січня 2023 року викликають значне занепокоєння, аніж дають відповіді на питання що робити.

  • по-перше, можна зробити висновок, що всі перелічені виплати будуть припинені особам, які не проживають в зоні бойових дій або ТОТ. Тобто не береться до уваги звідки людина вимушена була переміститися, важливо лише де зараз вона проживає/перебуває. 
  • по-друге, не врегульовано питання поновлення виплат та чи будуть виплачені пільги та допомога за пропущений строк, коли людина не могла звернутися до уповноважених огранів з документами для поновлення виплат;
  • крім того, одночасне звернення громадян створить велике навантаження на органи соціального захисту на органи ПФ, сприятиме скупченню великої кількості людей в непристосованих для тривалого перебування в зимовий період місцях, виникненню черг на вулиці при мінусовій температурі. Також, варто брати до уваги триваючі ракетні обстріли території України російською федерацією та тривале відключення електроенергії, що паралізує роботу.

Якщо говорити про допомогу на проживання для ВПО, то варто зауважити, що Міністерством соціальної політики України було надано роз’яснення, що припинення виплат з 1 січня 2023 року стосується лише тих видів допомоги та пільг, термін виплати яких закінчився протягом дії воєнного стану. Відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 року №332, допомога на проживання ВПО це окремий вид допомоги, який призначається з місяця звернення без кінцевої дати її припинення, тому допомога на проживання ВПО має продовжувати виплачуватись у тому числі особам, які не проживають на території територіальних громад, включених до Переліку.  Ознайомитися з текстом роз’яснення можна за посиланням.

Тому, відповідаючи на питання, з якими до нас звертаються на Гарячу лінію: 

“Чи буде припинено виплату допомоги на проживання з 1 січня, якщо я переселенка з Донецької області і зараз проживаю в Києві?” — Це дійсно передбачено нормами діючої постанови КМУ №214, але в кінцевому результаті виплати будуть продовжені відповідно до роз’яснення Мінсоцполітики. 

Судячи по інформації на місцях, на даний час органи соціального захисту населення ще не обізнані про роз’яснення Мінсоцполітики. Тож ми пропонуємо вам звернутися до органів соціального захисту населення, де ви перебуваєте на обліку, щоб дізнатися — чи отримали вони лист від Мінсоцполітики. Це можна зробити по телефону або особисто. Також, ми підготували невеликий лист-повідомлення, який ви можете заповнити та послати звичайною або електронною поштою. На такий лист протягом місяця мають відповісти, тож ви в будь-якому випадку отримаєте зворотній зв’язок.  Зразок листа доступний за посиланням.

Отже, аналізуючи норми постанови та умови, які держава ставить перед громадянами, велика кількість пільговиків фізично не зможе подати документи на продовження виплат та втратить джерело існування.

Ми дуже сподіваємось, що зазначені норми будуть в подальшому змінені або взагалі виключені з постанови.

За додатковою консультацією звертайтеся на нашу Гарячу лінію 0800309110 (дзвінки безкоштовні).