Держава й Донбас: 6-19 лютого 2022 року

Яких заходів вживає влада для захисту країни та чи буде їх достатньо? Можливо, саме це питання турбує всіх зараз найбільше. Ми дамо на нього відповідь, але й підіб’ємо підсумки інших змін у законодавстві та рішень, що були прийняті за останні два тижні.

Підвищення пенсій з 1 березня, продовження адресної допомоги в “Дії” та розширення програми “єПідтримка” — про все це в нашому дайджесті.

Заходи з приводу ескалації

Закликаємо всіх користуватися тільки офіційними джерелами інформації щодо дій української армії та органів державної влади: Міністерство оборони України, сайт Президента України, Луганська обласна державна адміністрація, Донецька обласна державна адміністрація. Крім того, щоденні звіти публікує СММ ОБСЄ в Україні.

Також зазначаємо, що карти бомбосховищ у вашому селищі та іншу важливу інформацію на випадок загострення можна знайти на сайтах вашого територіального органу ДСНС України, держобладміністрації або міськради.

Опубліковано Указ Президента України №53/2022 від 14 лютого 2022 року “Про невідкладні заходи щодо консолідації українського суспільства”, яким, між іншим, було передбачено оголошення 16 лютого 2022 року Днем єднання. Також Указом було доручено Кабміну створити єдину інформаційну платформу UАразом для забезпечення щоденного інформування населення про реальний стан безпекової ситуації, заходи, що вживаються для зміцнення обороноздатності держави, а також організацію належної інформаційно-роз’яснювальної роботи про діяльність державних органів з питань забезпечення безпеки громадян. Відповідний План заходів було затверджено Розпорядженням КМУ від 14 лютого 2022 р. № 147-р.

Опубліковано Указ Президента України №56/2022 від 16 лютого 2022 року “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 грудня 2021 року «Про Стратегію забезпечення державної безпеки»”, яким затверджується Стратегія забезпечення державної безпеки.

Верховна Рада України затвердила Звернення щодо невизнання незалежності незаконних утворень на тимчасово окупованих територіях окремих районів Донецької та Луганської областей.

Верховна Рада України затвердила Звернення у зв’язку з ескалацією Російською Федерацією безпекової ситуації навколо України.

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань цивільного захисту» (законопроєкт 5608). Законом врегульовані деякі питання встановлення режиму підвищеної готовності та режиму надзвичайної ситуації. Між іншим, до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту віднесено затвердження планів комплектування територіальних курсів, навчально-методичних центрів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, забезпечення проходження на таких курсах і у центрах навчання посадових осіб і працівників місцевих державних адміністрацій, суб’єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, з числа керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією та здійсненням заходів цивільного захисту, організація навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях.

Карантинні заходи

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 9 лютого 2022 р. № 112 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. № 1272”, якою продовжено строк використання коштів за програмою “єПідтримка” до 9 місяців, передбачена можливість з 14 березня 2022 року отримати додатково 500 грн за бустерну дозу вакцини, а люди з інвалідністю І та ІІ груп зможуть витратити ці кошти на ліки. Також для цієї категорії та для осіб старше 60 років буде запроваджена можливість оплачувати коштами “єПідтримки” житлово-комунальні послуги.

Адміністративні послуги

Оформити довідку про несудимість можна на порталі “Дія” (до цього її можна було оформити онлайн лише на сайті Головного сервісного центру МВС

Також на  Diia Summit була презентована можливість зміни місця реєстрації онлайн. Але на порталі “Дія” такої можливості досі немає.

Крім цього, отримати довідку про трудовий та страховий стаж відтепер можна не лише на порталі Пенсійного фонду України, але і через “Дію”

Соціальний захист

У “Дії” нарешті з’явилася технічна можливість подати заявку на продовження виплати адресної допомоги без зміни даних або на припинення виплат. Роз’яснення на порталі Мінцифри

Прийнято Постанову КМУ від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році”, якою затверджено порядок індексації пенсій з 1 березня 2022 року. Крім цього, цією постановою розмір виплати на третю і кожну наступну дитину в багатодітних сім’ях підвищено з 1700 до 2100. Роз’яснення КМУ

Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства» (законопроєкт 4668). Закон не набрав чинності. 

Пенсійний фонд України затвердив показники середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за жовтень — грудень 2021 року.

Розширився функціонал Урядової лінії з протидії домашньому насильству 1547

Прийнято Постанову КМУ від 16 лютого 2022 р. № 117 “Про затвердження бюджету Фонду соціального страхування України на 2022 рік”

Мінсоцполітики нагадує: оформити житлову субсидію можна не тільки перед початком опалювального періоду, а в будь-який час. Якщо є заборгованість, необхідно укласти з надавачем послуги договір реструктуризації заборгованості. 

Прийнято та опубліковано Постанову КМУ від 16 лютого 2022 р. № 122, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146 “Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осібˮ. Зміни не є суттєвими та стосуються передусім військовослужбовців та осіб, які працюють за кордоном.

Прийнято Постанову КМУ від 16 лютого 2022 р. № 119, якою вносяться деякі зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей”

Освіта

Прийнято Постанову КМУ від 16 лютого 2022 р. № 120 “Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання обладнання, модернізацію (проведення реконструкції та капітального ремонту) їдалень (харчоблоків) закладів загальної середньої освіти”

Житло

15 лютого відбувся черговий етап відбору отримувачів пільгового кредиту з числа зареєстрованих кандидатів  у рамках програми «Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб». Перелік успішних кандидатів — за посиланням.

Лінія розмежування

Усі КПВВ відкриті для пропуску через лінію розмежування щоденно з 08.00 до 16.00, незважаючи на загострення ситуації. Однак, рух у більшості гуманітарних дорожніх коридорів заблоковано з боку тимчасово окупованої території України. Єдиний КПВВ, через який пропускають людей щоденно – це Станиця Луганська. Навпроти КПВВ Новотроїцьке рух розблоковується тільки для окремих громадян, двічі на тиждень – у понеділок та п’ятницю. Звіт ДПСУ за 12 лютого та 19 лютого.

Судова влада

11 лютого 2022 року розпочав роботу Авдіївський міський суд Донецької області.

Правова допомога

Затверджено Стратегію системи безоплатної правової допомоги на 2021-2024 роки.

Координаційний центр з надання правової допомоги підготував чергову збірку успішних кейсів юристів системи безоплатної правової допомоги та адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Кейси стосуються внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій.

Робота безкоштовної «гарячої лінії» забезпечується громадською організацією «Донбас СОС» за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Думки і твердження, висловлені в публікації, можуть не співпадати з позицією Швейцарської агенції розвитку та співробітництва. Відповідальність за зміст несе «Донбас СОС».