Як внести відомості про «прописку» в ОРДЛО в українські документи? Аналіз нового закону

На нашу Гарячу лінію надходять численні звернення щодо внесення відомостей про зареєстроване місце проживання осіб («прописку») на тимчасово окупованих територіях.

21 березня 2022 року набуде чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо внесення відомостей про зареєстроване місце проживання осіб на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус»  (надалі — Закон — 1916-IX ), яким були внесені зміни у Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Зазначений Закон — 1916-IX передбачає такі зміни в порядку реєстрації місця проживання для наступних категорій осіб: 

  1. Неповнолітні особи, які мають зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованих територіях.

Внесення даних про реєстрацію здійснюватиметься на підставі:

«документа, що підтверджує право на проживання в житлі, що знаходиться на тимчасово окупованій території, неповнолітньої особи або її законних представників чи одного з них, з ким проживає дитина, та заяви такого законного представника; або

відомостей про зареєстроване місце проживання законних представників або одного з них, внесених до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус».

Тобто, для реєстрації дитини на тимчасово окупованих територіях необхідно буде надати ордер на вселення, домову книгу, свідоцтво про право власності або інші документи, що підтверджують право на проживання в житлі неповнолітньої особи або її батьків (законних представників) чи одного з них, та заяви останнього; або

надати паспорта батьків (законних представників) чи одного з них з відміткою про адресу реєстрації, яку і буде внесено дитині.

Дата внесення інформації про зареєстроване місце проживання неповнолітньої особи визначається за заявою одного з її законних представників у письмовій формі. 

  1. Внутрішньо переміщені особи та особи, які проживають та/або мають зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованих територіях, незалежно від віку.

«Внесення відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, під час їх оформлення, обміну здійснюється на підставі документів, що підтверджують реєстрацію місця проживання, або відомостей, внесених до документів особи, які підлягають обміну.

Для внесення відомостей про зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі може використовуватися інформація з Державного реєстру виборців, Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, реєстрів територіальних громад, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб».

Аналогічні підстави для внесення реєстрації і для осіб, які проживають на території проведення АТО/ООС.

Отже, якщо у вас внесено відомості про реєстрацію на ТОТ у паспорт (до документу, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус), то при його обміні дані мають бути перенесені.

Також, «прописку» можуть внести, якщо дані є у вищезазначених реєстрах, простіше кажучи, на підставі довідки внутрішньо переміщеної особи, довідки з Державного реєстру виборців або довідки з Єдиного державного демографічного реєстру тощо.

Перевірити наявність інформації можна у:

  • Єдиному державному демографічному реєстрі, звернувшись до будь-якого управління Державної міграційної служби (детально за посиланням);
  • Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики, тож звертатися треба до управлінь соцзахисту. Інформація з цього реєстру міститься у вашій довідці ВПО.

Варто зазначити, що залишається невирішеною проблема внесення реєстрації на ТОТ повнолітнім внутрішньо переміщеним особам, які на час початку збройного конфлікту навчались та мали реєстрацію у студентських гуртожитках, та які по закінченню здобуття освіти змушені знятися з реєстрації.

Як діяти у такому випадку, ми писали раніше за посиланням.

Необхідно зазначити, що відповідно до Закону 1916-IX, внесення відомостей про зареєстроване місце проживання особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях до документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому, Прикінцевими положеннями Закону 1916-IX Кабінету Міністрів України доручено вжити заходів щодо прийняття та/або оновлення нормативних актів органів виконавчої влади, що випливає з цього Закону, забезпечивши набрання ними чинності одночасно з набранням чинності цим Законом.

Станом на дату публікації матеріалу відповідні зміни або нормативно-правові акти Кабінетом Міністрів прийняті не були.

Донбас SOS уважно стежить за оновленнями нормативної бази та буде своєчасно повідомляти читачів про запровадження нових змін.

Робота безкоштовної «гарячої лінії» забезпечується громадською організацією «Донбас СОС» за підтримки Швейцарії через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва (SDC). Думки і твердження, висловлені в публікації, можуть не співпадати з позицією Швейцарської агенції розвитку та співробітництва. Відповідальність за зміст несе «Донбас СОС».