Грошова допомога у випадку поранення або смерті цивільної особи: як це працює

З початку повномасштабного вторгнення росії на територію України цивільні об’єкти вже не раз потрапляли під удар ракет, дронів та артилерійських обстрілів. Такі атаки часто ставали причиною шкоди фізичному здоров’ю та призводили до великих втрат серед цивільного населення. На Гарячу лінію ГО «Донбас СОС» надходить чимало дзвінків з запитанням, чи можливо отримати грошову допомогу/компенсацію, якщо було поранено цивільну особу або вона загинула.

Наша відповідь – так, у більшості випадків її можна отримати.

За весь час російської агресії, починаючи з 2014 року, в Україні не було розроблено та впроваджено законодавче регулювання надання грошової компенсації цивільним особам, які постраждали та зазнали каліцтва внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією рф. Проте, якщо до 24.02.2022, чи не єдиним шляхом отримання компенсації було звернення постраждалих до суду, зважаючи на законодавство щодо боротьби з тероризмом та для доведення одержаної моральної шкоди, то тепер ситуація інакша.

На державному рівні досі відсутнє регулювання надання грошової допомоги або компенсації у звʼязку з пораненням або смертю цивільної особи внаслідок військових дій, але органи місцевого самоврядування реагують та впроваджують виділення коштів з бюджету територіальних громад для надання такої допомоги.

Так, наприклад, у м. Краматорськ міська рада затвердила порядок надання одноразової матеріальної допомоги постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру під час воєнного стану. Відповідно до нього, місцеві жителі, включаючи ВПО, можуть отримати 20 000 грн у разі тяжкого поранення або 5 000 грн у разі інших видів поранень. 

У м. Херсон міська рада інформує про можливість отримати постраждалим від воєнних дій фінансову допомогу у рамках міської програми «Соціальний захист». При поранені повнолітньої особи можна розраховувати на допомогу у розмірі 15 000 грн, а при пораненні малолітніх та неповнолітніх дітей – 20 000 грн.

Раніше Запорізька міська рада повідомила про надання фінансової допомоги цивільним особам, рідні яких загинули внаслідок ворожих обстрілів міста, в рамках Міської комплексної програми. Розмір допомоги становить 15 000 грн на кожну загиблу особу, а самі кошти можуть бути використані виключно для поховання.

Департамент праці та соціального захисту населення у м. Миколаїв інформував про можливість отримати грошову компенсацію у разі загибелі цивільної особи через воєнні дії агресора. Так, допомога родичам загиблих становить 20 000 грн, незалежно від кількості членів сім’ї.

Які документи треба мати та куди звертатися

Для того, щоб отримати фінансову допомогу у разі поранення або загибелі цивільної особи через військові дії, перш за все, необхідно переконатися, що у даній територіальній громаді наразі проводиться виплата такої допомоги. Це можна зробити, перевіривши офіційний веб-сайт міської/сільської ради або звернувшись до органу соціального захисту населення за місцем проживання.

Якщо виплата допомоги проводиться, необхідно звернутися до органу соціального захисту населення з заявою та наступними документами:

  1. паспорт;
  2. індивідуальний податковий номер (ІПН);
  3. реквізити банківського рахунку у форматі IBAN;
  4. довідка ВПО (у разі реєстрації постраждалого заявника як ВПО);
  5. медична довідка із зазначенням причинно-наслідкового зв’язку поранення та ступеню тяжкості травми (у випадку травмування або поранення цивільної особи);
  6. лікарське свідоцтво про смерть із зазначенням причини смерті (у випадку загибелі цивільної особи);
  7. свідоцтво про смерть (у випадку загибелі цивільної особи);
  8. документ, що підтверджує родинний зв’язок (у випадку поранення дитини або загибелі цивільної особи);

Важливо! Вищенаведений перелік носить ознайомчий характер і у кожній громаді може фактично відрізнятися. Рекомендуємо додатково уточнювати у своєму органу місцевого самоврядування.

Що варто знати заявнику

Розмір та порядок надання фінансової допомоги у звʼязку з пораненням або смертю цивільної особи затверджується рішенням відповідного органу місцевого самоврядування. Знайти його можна на офіційному веб-сайті міської/сільської ради.

Допомога є адресною, не залежить від отримання інших видів виплат заявником, та надається одноразово.

Її ромір відрізняється у кожній громаді, оскільки фінансові можливості громад різняться. З цієї ж причини, допомога може надаватися обмеженій кількості постраждалих.

Як правило, фіндопомога постраждалим від обстрілів надається виключно місцевим жителям та ВПО, які зареєстровані та проживають в межах відповідної територіальної громади. Рідкісні випадки, коли надавалась допомога і тим, хто був у громаді проїздом.

Для оформлення допомоги, звертатися необхідно до органів соціального захисту населення, які розташовані у громаді, де проживає та отримав вогневе ураження постраждалий. Адже у разі звернення до соцзахисту іншої громади, заявнику буде відмовлено.

Чітко встановлених обмежень за часом, протягом якого необхідно звернутися для оформлення та отримання даної допомоги, немає. Проте, зважаючи на ймовірний наплив заявників та обмежені фінансові можливості громад, звертатися необхідно якомога раніше.

Допомога від міжнародних та громадських організацій

Грошову допомогу у разі поранення або загибелі цивільної особи також можливо отримати від міжнародних та громадських організацій. Порядок оформлення та отримання допомоги від них відрізняється між собою та від тієї, яка надається органами місцевої влади. 

У разі поранення цивільної особи, ми рекомендуємо звернутися на Гарячу лінію Міжнародного Комітету Червоного Хреста за тел. 0-800-300-155, повідомити про обставини, за яких людина зазнала поранення, та залишити заявку на отримання підтримки від організації.

Крім того, Миколаївська міська рада інформує, що постраждалі від ворожих обстрілів жителі Миколаївщини, включаючи переселенців, можуть отримати фінансову допомогу від Агентства ООН у справах біженців. Для цього необхідно звернутися до одного з районних управлінь соціальних виплат і компенсацій у м. Миколаїв, а з собою мати паспорт, ІПН, банківську картку для виплат, медичну довідку, що підтверджує поранення або документ про пошкодження майна, а також довідку ВПО (за наявності). 

Французька міжнародна організація ACTED наразі надає грошову допомогу постраждалим від ракетного обстрілу 14 січня у м. Дніпро. Призначається допомога у розмірі 2220 грн на кожного члена сімʼї на період 3 місяці. Для того, щоб дізнатися як оформити цю допомогу необхідно звернутися на гарячу лінію організації за тел.: +380952860715; +380952860716; +380503882527; +38-098305143.

Наразі перелік не є повним та вичерпним. Ми будемо оновлювати та доповнювати інформацію у разі появи нових програм та організацій.