Розбираємо по пунктах: Як одержати допомогу на поховання та недоотримані виплати у зв’язку зі смертю членів сім’ї

На гарячу лінію ГО «Донбас СОС» продовжують надходити питання щодо допомоги на поховання та недоотриманих у зв’язку зі смертю членів сім’ї виплат: пенсій, страхових виплат (регресу), субсидій тощо. 

В статті відповідаємо на запитання: Куди звертатися для отримання таких виплат? Протягом яких строків та що робити, якщо уповноважений орган відмовляє у виплаті?

  1.   Недоотримана пенсія.

 «Ізюм. Чоловік помер у березні, я отримала допомогу на поховання, а його пенсію не встигла бо окупація була, а тепер мені її не віддають. Кажуть, що через спадок і нотаріуса це питання вирішувати. Є інші варіанти? Бо послуги нотаріуса майже дорівнюють цьому спадку —  2500 грн. пенсії чоловіка».

Дійсно, звернення за отриманням допомоги на поховання не обмежене строками.

Читайте також: Твоє право: як отримати допомогу на поховання – листівка

Щодо недоотриманої пенсії у зв’язку зі смертю пенсіонера, то зазначені суми виплачуються без оформлення спадщини, якщо звернення за ними надійшло до Пенсійного фонду не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Проте, під час карантину (наразі його продовжено до 30 квітня 2023 року) зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, визначених законом.

Тобто, строк у 6 місяців для звернення за недоотриманою пенсією зупиняється і починає відліковуватись вже після припинення карантину.

Тож,  якщо вам відмовляють у ПФУ під час карантину через пропущені строки, ви можете подавати скаргу, в якій посилатися на пп. 3 п. 2 розділу II Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)” та наполягати на прийнятті заяви про виплату недоотриманої пенсії.

Розглянемо більш детально. Відповідно до ч. 1 ст.. 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» недоотримана пенсія виплачується  — по місяць смерті включно:

  • членам сім’ї пенсіонера, які проживали разом з ним на день його смерті;
  • непрацездатним членам сім’ї, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали, а саме:
  1. чоловіку (дружині), батьку, матері, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку;
  2. дітям (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
  3. дітям, які навчаються за денною формою навчання — до закінчення ними навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та дітям-сиротам — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
  4. чоловіку (дружині), а в разі їх відсутності — одному з батьків або брату чи сестрі, дідусю чи бабусі померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Члени сім’ї, зазначені вище, повинні звернутися до Пенсійного фонду України за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини (тобто з дня смерті пенсіонера).

У разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, входить до складу спадщини.

Якщо ж говорити про недоотриману пенсію військовослужбовців, то такі виплати за законодавством не включаються до складу спадщини ( ст..61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Зазначені суми виплачуються так само, якщо звернення за ними надійшло до ПФУ не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (продовжується на час карантину).

Втім, існує певна позитивна судова практика для тих, хто пропустив строк, встановлений для звернення.

Необхідно зазначити, що наразі залишається відкритою проблема із отриманням членами сім’ї/спадкоємцями  недоотриманої пенсії у зв’язку із смертю пенсіонера з числа ВПО та осіб, які проживали на ТОТ і не були взяті на облік як ВПО на контрольованій Україною території. За такими заявами ПФУ і досі не здійснює виплати.

Читайте також:

Недополученная пенсия умершего: общие алгоритмы получения

Отдельный порядок выплаты долгов по пенсии – нужно ли подававать заявление?

  1.   Страхові виплати (регрес)

Не одержані у зв’язку із смертю застрахованої особи страхові виплати виплачуються членам сім’ї, які проживали разом з нею, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.

Важливо!  з січня 2023 повноваження Фонду соціального страхування перейшли до Пенсійного фонду України. Отже, так само, як і за недоотриманою пенсією звертатися треба до ПФУ.

Нерідко спадкоємцям доводиться звертатися до суду для отримання спадку з регресу. Тож, якщо у вас судова справа ще на розгляді — треба замінити сторону по справі (відповідача). 

Читайте також:  Регрес. Чи маю право на успадкування?

  1.   Субсидія

Суми призначеної, але не виплаченої у зв’язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача (продовжується на час карантину).

Важливо! з грудня 2022 року повноваження щодо призначення субсидії передано до ПФУ.

Слід пам’ятати, що відповідно до ст. 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім’ї, а у разі їх відсутності — входять до складу спадщини.

  1. Якщо виплати перераховані, але не зняті з банківського рахунку.

Кошти на рахунку банк віддасть тільки спадкоємцю. При цьому інформацію по залишку коштів на рахунку банк має надати на запит нотаріуса.

Строк звернення до нотаріуса для прийняття спадщини:

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (на момент смерті), вважається таким, що прийняв спадщину.

Також, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину.

Інакше кажучи, вищезазначені особи автоматично приймають спадщину і писати заяву про прийняття у нотаріуса не треба. Але все ж, за можливості, краще таку заяву подати.

Для інших спадкоємців визначено строк у 6 місяців для подання заяви до нотаріуса.

Важливо! Перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.

Тобто, сумарний строк для подання заяви під час воєнного стану складає 10 місяців.

Якщо ж строк пропущено, за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, також може подати заяву.

Або ж за позовом спадкоємця, який пропустив строк з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Читайте також: Что такое дополнительные сроки и как принять наследство в ОРДЛО в условиях карантина – объясняют юристы