Електронні сервіси: що це таке? Які існують? Як ними користуватися?

Протягом останніх 20-ти років ми спостерігали надшвидкий розвиток технологій, які за короткий час докорінно змінили наше життя.Поволі еволюціонують і неповороткі державні сервіси — вони поступово замінюють звичні всім черги, бюрократію на декілька кліків в комп’ютері чи смартфоні. Ми вирішили розібратись і показати вам,  як ними користуватись аби уникати тих самих “черг”.

Як це працює?

Перш за все, для всіх електронних ресурсів необхідна реєстрація. І це не просто логін і пароль. Реєстрація на державних електронних ресурсах можлива декількома шляхами —  за допомогою:

  • електронного цифрового підпису для всіх ресурсів),
  • BankID
  • поштової скриньки на домені gov.ua.
  • картка Киянина (для ресурсу iGov)

Але, зауважте, що останній варіант — найменш захищений відповідно, реєстрацію за допомогою них можна провести не на всіх ресурсах, а в деяких випадках вони не дадуть вам доступу до  повного спектра функцій.

Що таке електронний цифровий підпис та як ним користуватися?

Електронний цифровий підпис (ЕЦП) — вид електронного підпису, отриманого в результаті криптографічного перетворення набору електронних даних та дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача.

Як отримати ЕЦП?

Фізична особа може звернутися до будь-якого акредитованого сервісу сертифікації ключів, що знаходяться в центрі обслуговування платників податків (“Податкова” або до банку (Приватбанку, Ощадбанку, інших банків).

Зверніть увагу, що електронний цифровий підпис робиться без територіальної прив’язки. Основна вимога до особи — мати реєстрацію в паспорті. Для отримання ЕЦП необхідно подати наступні документи:

  • Реєстраційна картка (для фізичної особи) встановленого зразка, заповнена та підписана у двох примірниках;
  • Копія паспорта підписувача (копії 1-2 сторінок (3-6 за наявності відміток) та сторінка з відміткою про реєстрацію місця проживання) або копія паспорта виготовленого у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (копії лицьового та зворотного боку та копія паперового витягу з Держреєстру про адресу реєстрації місця проживання, або копія Довідки про реєстрацію місця проживання фізособи), або паспорта громадянина України для виїзду за кордон з відміткою про постійне місце проживання в іноземній державі, засвідчена підписом власника;
  • Копія картки платника податків, засвідчена підписом власника. У разі, якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копія картки платника податків не подається, замість цього подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову.

Що таке BankID?

BankID — це сервіс онлайн верифікації клієнтів через українські банки. Дозволяє в режимі онлайн ідентифікувати клієнта на Інтернет-ресурсі при реєстрації або замовленні послуг/товару. Сервіс BankID дає можливість визначити і авторизувати користувача. Ідентифікувати користувача на сайті за допомогою даного сервісу можна через електронний банкінг, ЕЦП або мобільний додаток.

Як підключити BankID? Зайти на сайт BankID, вибрати банк обслуговування,  укласти Договір-заяву Публічного договору (Правила та умови використання сервісу BankID), надати необхідні документи для створення BankID.

BankID має нижчий рівень довіри, ніж електронний цифровий підпис, та може застосовуватися не для всіх електронних послуг – лише найменш ризикових.

Які державні електронні сервіси доступні українцям?

Основні електронні сервіси

  1. Кабінет електронних сервісів Міністерства юстиції. Вхід можливий з використанням адреси електронної пошти, електронного цифрового підпису та BankID. За допомогою загальної частини кабінету можна здійснити наступні дії:
  • Отримати документи з державних реєстрів Міністерства юстиції України в режимі on-line;
  • Реєструватися в державних реєстрах України в електронному вигляді;
  • Шукати інформацію у державних реєстрах України;
  • Користуватися електронними системами звітності  тим особам, які здійснюють спеціалізовану професійну діяльність;
  • Посилатися на різні інформаційні джерела;
  • Шукати законодавчих документів, шаблонів (зразків) документів;
  • Брати участь в електронних торгах арештованим майном.
  1. Онлайн будинок юстиції. Вхід можливий лише з використанням адреси електронної пошти. За допомогою цього сайту ви можете:

— отримати повторні документи про державну реєстрацію актів цивільного стану: свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, смерть, зміну імені, а також відповідні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

— здійснити державну реєстрацію громадської організації зі статусом юридичної особи.

  1. Портал IGov. Вхід можливий з використанням ID карти, ЕЦП, BankID та Картки киянина. Волонтерський проект, який забезпечує доступ до онлайн подання заявки на отримання документів. Так, за допомогою Порталу, можна записатися в чергу на оформлення закордонного паспорту, свідоцтва про народження дитини, одруження, розлучення та інші.
  2. Портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Вхід здійснюється за допомогою ЕЦП, електронного пенсійного посвідчення або за логіном, котрий надається безпосередньо в управлінні Пенсійного фонду. Перелік основних послуг, які можна отримати завдяки реєстрації на веб-порталі:

— отримання виписок з індивідуальними відомостями про застраховану особу;

— перегляд даних електронної пенсійної справи;

— направлення звернення з будь-якого питання та отримання відповіді, не відвідуючи Пенсійний фонд;  

— надання запиту на попередню підготовку документів (довідок, виписок, інших документів);

— запис на прийом до посадових осіб з можливістю обранням теми, дати та часу відвідування органу Пенсійного фонду України.

Крім того, на сторінках веб-порталу є багато довідкової інформації,  доступ до якої не потребує реєстрації. Ви можете дізнатися графіки прийому керівництва Пенсійного фонду, адреси територіальних управлінь Пенсійного фонду України в областях. Застраховані особи можуть отримати актуальні тексти законодавчих актів, переглянути наведені зразки бланків, заяв, інших документів, необхідних для призначення та перерахунку пенсій, отримання допомоги на поховання тощо.

       5. Електронний кабінет платника податків (ЕКП). За допомогою цього сервісу можливо сформувати та             надіслати до органів ДФС електронні документи, у тому числі податкову звітність, запити на отримання           інформації, заяви для реєстрації платником окремих податків. Крім того, платники можуть через ЕКП             зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та           Єдиному реєстрі акцизних накладних, скористатися сервісами систем електронного адміністрування                 ПДВ   та реалізації пального.

       6. Об’єднана електронна система охорони здоров’я «eHealth» — сукупність інформаційних сервісів в                      галузі  охорони здоров’я. Раніше ми вже писали, що в Україні стартувала медична реформа-стаття                      за  посиланням.

Загалом, в Україні існує 62 різних електронних сервіси, проте частина з них може використовуватися лише юридичними особами, а інша частина  працює в тестовому режимі та потребує вдосконалення. З усіма ресурсами можна ознайомитися за посиланням.

 

Стаття підготовлена у рамках проекту “Юридична підтримка населення, постраждалого внаслідок конфлікту на сході України”, який впроваджується за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC). Інформація та погляди, викладені в даній статті є думкою автора (-ів) і не обов’язково відображають офіційну позицію Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC).