Що робити, якщо людину затримали на тимчасово окупованій території Донбасу?

ГО “Донбас СОС” продовжує фіксувати випадки затримань цивільних осіб представниками незаконних збройних формувань на тимчасово окупованих територіях в Донецькій та Луганській областях. Для того, щоб уповноважені органи України могли вплинути на звільнення особи, необхідно:

 

Приклад заяви до поліції

Приклад заяви до СБУ

Приклад заяви до Уповноваженої Президента України з питань мирного врегулювання конфлікту на сході України Ірини Геращенко

Як можливість є також звернення до Європейського суду з прав людини щодо прийняття термінових заходів у разі затримання та загрози життю особи за Правилом 39 Регламенту Суду. Право звернутися має будь-яка особа, яка вважає, що її права було порушено і держава не в змозі їй допомогти. Правило 39 дає змогу заявнику просити Суд вжити термінових заходів. Таким чином Суд може вказати державі, наприклад, перевірити стан здоров’я особи, правомірність його утримання у неволі, припинити застосування насилля. Але, на жаль, Суд не має контрольного механізму для перевірки виконання своїх рішень.

Таке звернення можливо у разі наявності доказів, що особа дійсно знаходиться у полоні та є живою (письмові пояснення рідних про телефонні дзвінки, пояснення свідків, фото/відео із особою у полоні). Індивідуальна заява до Європейського суду з прав людини дає можливість привернути увагу держав до індивідуальних порушень прав людини, в порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Стаття підготовлена у рамках проекту “Юридична підтримка населення, постраждалого внаслідок конфлікту на сході України”, який впроваджується за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC). Інформація та погляди, викладені в даній статті є думкою автора (-ів) і не обов’язково відображають офіційну позицію Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC).