Програма єВідновлення наразі активно реалізовується — було виплачено вже 1,5 мільярди гривень, всього до Реєстру пошкодженого та знищеного майна подано більше 40 тисяч заяв. На жаль, реальність українців така, що потрібно бути готовими до найгіршого і знати покроково що робити у випадку пошкодження або знищення житла.
В статті юристи Донбас СОС розповідають про програму єВідновлення, як отримати компенсацію за пошкоджене житло, куди звертатися та що робити, якщо житло не внесено в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно.
єВідновлення – це державна програма допомоги у відновленні житла. Запуск програми єВідновлення відбувся 10 травня 2023 року, проте згодом Урядом було внесено зміни, які удосконалили програму та врегулювали ряд існуючих прогалин (зміни набрали чинності 15 вересня).
Законодавчо Порядок надання компенсації для відновлення пошкодженого житла (єВідновлення) затверджено Постановою КМУ від 21 квітня 2023 р. № 381.
Зверніть увагу! В статті йде мова про компенсацію за пошкоджене житло. Надання компенсації за повністю знищене житло регулюється іншим нормативним актом та буде роз’яснено додатково.
Компенсація надається, якщо:
- житло пошкоджене після 24.02.2022 року, а саме після набрання чинності Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022;
- житло може бути відновлене шляхом проведення поточного або капітального ремонту;
- житло не знаходиться на окупованій території України чи на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії (на дату подання заяви в Переліку не зазначено дату завершення бойових дій чи тимчасової окупації);
- відомості про право власності на пошкоджений об’єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- житло не було відремонтоване самостійно або за рахунок коштів міжнародних організацій до моменту складання акту комісією (якщо житло було відновлено самостійно, компенсація буде можлива з 1 січня 2024 року. У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви).
Типи житла, на ремонт яких можна отримати компенсацію:
- квартири;
- приватні будинки;
- кімнати або інші житлові приміщення.
Хто може отримати компенсацію
Власники (співвласники) пошкодженого об’єкта. Заявниками можуть бути як повнолітні (досягли 18-річного віку), так і неповнолітні громадяни України.
У разі коли власником об’єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників (один з батьків, опікун, піклувальник).
У разі коли недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об’єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку. При цьому згоду на отримання компенсації від імені неповнолітньої/недієздатної або обмежено дієздатної особи надає один із законних представників такої особи.
Не можуть бути отримувачами компенсації:
- особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України “Про санкції”;
- особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, за злочини проти основ національної безпеки України;
- спадкоємці вищевказаних осіб у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя такого спадкодавця.
Хто має пріоритетне право на отримання компенсації:
- учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи, визначені частиною першою статті 10, частиною першою статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- особи, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 65 “Про загальну мобілізацію” та яким не надано статус учасника бойових дій;
- особи з інвалідністю I та II групи;
- багатодітні сім’ї;
- батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
- прийомні батьки;
- патронатні вихователі;
- особи з числа дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
- опікуни/піклувальники.
У разі, коли пошкоджений об’єкт нерухомого майна перебуває у спільній власності, наявність пріоритетного права на отримання компенсації визначається щодо співвласника, який подав заяву.
У разі коли заява подається законним представником, наявність пріоритетного права на отримання компенсації визначається щодо власника об’єкта нерухомого майна.
Як подати заявку на компенсацію: покроковий алгоритм дій
Крок 1. Подати інформаційне повідомлення до Реєстру пошкодженого знищеного майна.
Це можна зробити такими способами:
- самостійно через додаток Дія або Портал Дія;
- через адміністратора ЦНАПу;
- через нотаріуса.
Важливо! Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.
Якщо ви вибираєте звернення до ЦНАПу чи нотаріусу, важливо розуміти, що подача повідомлення відбувається також через Портал Дія.
Адміністратор ЦНАПу або нотаріус у день звернення перевіряє надані документи, заповнює інформаційне повідомлення, яке формується засобами Порталу Дія та накладає кваліфікований електронний підпис. За вашим бажанням інформаційне повідомлення може бути роздруковане.
Важливо! Інформаційне повідомлення до Реєстру пошкодженого та знищеного майна можна подавати щодо об’єктів нерухомого майна знищених чи пошкоджених з 19 лютого 2014 р. Проте самостійно через Дію можна подати лише якщо майно пошкоджене чи знищене після 24.02.2022 р.
Зверніть увагу! Йдеться саме про внесення майна в Реєстр пошкодженого та знищеного майна. Повідомлення до цього Реєстру не ідентично заяві на компенсацію.
Крок 2. Подати заявку на компенсацію.
Це можна зробити такими способами:
- самостійно в електронному вигляді через додаток Дія або Портал Дія. Якщо у вас пошкоджено декілька об’єктів нерухомого майна, потрібно вибрати один із них;
- в паперовій формі через адміністратора ЦНАПу, посадову особу органу соцзахисту населення або нотаріуса.
При цьому важливо переконатися, що пошкоджений об’єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності в Реєстрі провести його реєстрацію (детальніше розповідаємо нижче).
Адміністратор ЦНАПу, посадова особа органу соцзахисту населення або нотаріус у день звернення особи вчиняє наступні дії відповідно по пункту 131 Порядку:
- встановлює особу та повноваження її представника (у разі подання звернення представником);
- заповнює заяву (з переліком документів, які додаються до заяви) засобами Порталу Дія;
- роздруковує зареєстровану заяву, інший документ (за бажанням особи) та забезпечує її підписання отримувачем компенсації;
- видає заявнику примірник зареєстрованої заяви із зазначенням реєстраційного номера заяви та цифрового коду.
Зверніть увагу! Подання заяви на отримання компенсації від імені неповнолітньої, недієздатної або обмежено дієздатної особи здійснюється виключно у паперовій формі.
Крім того, щоб подати заявку на компенсацію, вам попередньо потрібно:
- відкрити спеціальний рахунок єВідновлення в одному із визначених банків (наприклад, Приватбанк, Монобанк, ПУМБ, Ощадбанк, А Банк та інші банки відповідно до переліку);
- отримати довідку про відсутність судимості (можна згенерувати через Портал Дія);
- отримати згоду співвласників на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об’єкт нерухомого майна) (така згода може бути в електронній формі згенерована засобами Порталу Дія, мобільного додатка Дія; або у нотаріально посвідченій паперовій формі);
- визначити, чи маєте ви пріоритетне право на отримання компенсації (дивіться нижче хто має пріоритетне право на отримання компенсації).
Крок 3. Розгляд заявки спеціальною комісією
Такі комісії утворюються виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціями населеного пункту .
Інформацію про роботу комісії, кількість розглянутих заявок можна дізнатися на офіційному сайті місцевої ради або військової адміністрації.
Строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня її подання до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації.
У разі коли заява була подана до дати утворення комісії, обчислення строку розгляду заяви починається від дати утворення комісії уповноваженим органом.
Комісія приймає рішення про надання компенсації чи про відмову в наданні компенсації, а також проводить розрахунок компенсації для проведення ремонту.
Розрахунок компенсації здійснюється комісією в такій послідовності:
- визначається обсяг пошкоджень об’єкта нерухомого майна за даними акта комісійного обстеження;
- проводиться огляд пошкодженого об’єкта у присутності власника/одного із співвласників або їх представника з метою встановлення факту виконання ремонтних робіт та відповідності даним акта комісійного обстеження та/або звіту з технічного обстеження;
- здійснюється фотофіксація пошкоджень об’єкта нерухомого майна, що свідчать про характер та обсяг руйнувань, визначених у чек-листі, якщо результати фотофіксації не додано до акта комісійного обстеження;
- заповнюється чек-лист.
Залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи поділяються на:
- ремонт категорії А — розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;
- ремонт категорії Б — розрахована сума компенсації становить:
— від 200 тис. гривень до 350 тис. гривень — для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені); або
— від 200 тис. гривень до 500 тис. гривень — для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.
Крок 4. Повідомлення про прийняте рішення.
Повідомлення про прийняте комісією рішення та розмір компенсації надходить через мобільний додаток Дія.
Таке повідомлення має надійти не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати внесення рішення в Реєстр знищеного та пошкодженого майна.
Якщо заяву було подано в паперовій формі — рішення надається заявнику у письмовій формі не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення.
Крім того, відомості про надання чи відмову в наданні компенсації, суму компенсації відповідно до рішення комісії та/або уповноваженого органу публікуються на офіційному веб-сайті уповноваженого органу (за наявності) або оприлюднюються в інший спосіб (із посиланням на номер заяви без зазначення персональних даних заявника) не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідних рішень.
Крок 5. Зарахування суми компенсації на спеціальний рахунок єВідновлення.
Сума компенсації — залежить від категорії ремонту. Частіше — не перевищує 200 тис. грн., проте для ремонту категорії Б може бути розрахована до 500 тис. грн.
Кошти можна витратити на:
- придбання будівельних матеріалів (виключно в будівельних магазинах, які є учасниками програми єВідновлення, наприклад, Нова Лінія, Епіцентр, Агромат та інші);
- замовлення ремонтних послуг (потрібно звертатися до підрядників, що виконують будівельно-ремонтні роботи та зареєстровані за МСС-кодом 1520).
Кошти потрібно використати протягом 12 (або 18) місяців з моменту отримання (термін залежить від складності ремонтних робіт).
Зверніть увагу! Забороняється зняття готівки зі спеціального рахунка.
Важливо! Гроші потрібно витратити протягом 12 місяців з моменту зарахування для проведення ремонту категорії А, та протягом 18 місяців — для проведення ремонту категорії Б.
Перелік груп товарів будівельної продукції, на які може бути витрачена компенсація, визначено Переліком.
Що робити, якщо відомості про об’єкт не внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно?
Відомості про право власності на нерухомі об‘єкти почали вносити в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно з 2013 року. Відомості про майно, яке не внесено в Реєстр, як правило зберігаються в архівах регіональних БТІ.
Тому може трапитись ситуація, що вашого житла в Реєстрі немає, а архіви БТІ були знищені чи знаходяться в окупації.
В цьому разі при зверненні до державного реєстратора ви можете отримати відмову в проведенні реєстраційних дій.
Отриману відмову радимо оскаржувати до Міністерства юстиції або адміністративного суду.
Для детальної консультації по конкретно вашій ситуації, звертайтесь на гарячу лінію Донбас СОС 0800309110 (дзвінки безкоштовні), або в месенджери Viber/Telegram/Whatsapp за номером 0935006918. Також можете звернутися безпосередньо до юристів організації на онлайн-приймальню.
Законодавче регулювання:
- Закон України від 23.02.2023 року № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України»;
- Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затверджений Постановою КМУ від 26 березня 2022 р. № 380;
- Порядок надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затверджений Постановою КМУ від 21 квітня 2023 р. № 381;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд»;
- Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 року №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».