Звернення правозахисників щодо суттєвого обмеження РФ в’їзду для громадян України з території третіх країн

Від 16 жовтня 2023 року Росія обмежила в’їзд на свою територію для громадян України, які прибувають на територію РФ з інших країн. За рішенням уряду РФ, пропуск громадян України можливий лише через два пункти пропуску – аеропорт «Шереметьєво» (Москва) та пункт Лудонка на кордоні з Латвією.

Російська сторона пояснювала ухвалене рішення безпековими мотивами, але, ймовірно, воно є ще одним виявом політики примусової паспортизації українських громадян – жителів тимчасово окупованих РФ територій України. Передусім від нововведення постраждають ті українці, які виїхали на територію третіх країн, не отримали російських паспортів і для яких єдиним шансом навідати близьких на тимчасово окупованих територіях України є проїзд через РФ. Також запроваджені суттєві обмеження зачеплять тих батьків і опікунів, які можуть їхати на територію РФ чи на окуповані нею території України для того, щоб повернути на підконтрольну Україні територію примусово переміщених чи депортованих дітей, яких, за офіційними даними, налічується майже 20 тисяч.

Після повідомлення РФ про намір обмежити в’їзд громадян України з території третіх країн двома пунктами пропуску з’явилась інформація, що єдиний наземний пункт перетину, який був визначений РФ (Лудонка), буде закритий за рішенням уряду Латвії. Причиною називають загрози національній безпеці внаслідок збільшення пасажиропотоку через рішення РФ обмежити в’їзд на свою територію. Від 16 жовтня 2023 року Латвія закрила єдиний наземний пункт пропуску, через який РФ дозволяє в’їзд громадянам України. Крім того, за рішенням уряду Латвії також був закритий пункт пропуску Педедзе.

Посольство України в Латвійській Республіці поінформувало українців про майбутні обмеження та попросило утриматися від поїздок до РФ, не роз’яснивши, що робити тим українцям, у кого в умовах окупації залишаються близькі, чи тим з них, хто прагне забрати своїх примусово депортованих до РФ дітей.

Ми, представники організацій, що опікуються захистом прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, вважаємо рішення країни-агресорки щодо суттєвого необґрунтованого обмеження в’їзду для громадян України з території третіх країн протиправним і таким, що спрямоване на подальший тиск на українців, які перебувають в умовах окупації. Ухвалене рішення негативно вплине на жителів тимчасово окупованих територій України та процеси повернення українських дітей, примусово переміщених на тимчасово окуповані території України чи депортованих на територію РФ.

Рішення влади Латвійської Республіки щодо закриття єдиного наземного пункту пропуску, доступного для громадян України, погіршить становище українців, які постраждали внаслідок повномасштабної війни. Станом на 16 жовтня для українців залишається один шлях в’їзду до тимчасово окупованих територій України – через аеропорт «Шереметьєво» (РФ, Москва). Крім високої вартості авіаквитків і викликів, пов’язаних з обмеженням авіасполучення інших країн із РФ унаслідок повномасштабної війни, для здійснення таких авіаперельотів встановлено ускладнені вимоги до документів, які громадяни України, що подорожують, не завжди можуть виконати. Зокрема, йдеться й про неможливий перетин кордону дітьми за свідоцтвом про народження, в’їзд дозволено лише за умови наявності закордонного паспорта.

Такі обмеження не лише матимуть серйозний вплив на права та свободи громадян України, але й можуть прискорити процес примусової паспортизації, спричинивши соціальну та гуманітарну кризу.

Ми звертаємося:

– до Міністерства закордонних справ України та просимо вжити всіх можливих дипломатичних заходів для комунікації з Латвійською стороною щодо негативних наслідків закриття прикордонних пунктів у Педедзе та Вієнтулі, щодо необхідності забезпечення можливості для громадян України в’їхати до РФ і проїхати до тимчасово окупованих територій України з гуманітарною метою;

– до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з проханням через перемовини та взаємодію з національними інституціями прав людини в РФ і Латвії вжити всіх можливих заходів для захисту прав громадян України, які стикаються з обмеженнями вʼїзду на територію Російської Федерації та тимчасово окуповані території України, вчинити необхідні дії для врегулювання ситуації та забезпечення можливості для громадян України в’їжджати до Російської Федерації та на тимчасово окуповані території України.

Закликаємо міжнародних партнерів сприяти громадянам України в безперешкодному виїзді з території РФ, а також у поверненні через територію РФ до тимчасово окупованих територій України з гуманітарною метою.

Центр прав людини ZMINA

БФ «Право на захист»

ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ»

ГО «Донбас СОС»

БО «БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез»

БФ «ВОСТОК SOS»

ГО «КримСОС»

ГО «Helping to Leave»

Ukrainian Legal Advisory Group

ЦГП «Альменда»