Донбас СОС взяв участь у слуханнях Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів

Команда ГО «Донбас СОС» взяла участь у слуханнях Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів на тему: «Захист прав і свобод громадян України, які перебувають на території держав-членів ЄС та інших держав як тимчасово переміщені особи, внаслідок збройної агресії Російської Федерації», які відбулись в режимі відеоконференції 15 червня 2022 року. 

«Ситуація, в якій ми зараз знаходимося у зв’язку з російською військовою агресією, – це виклик. І виклик не лише для України, але, як виявилося, і для Європи, і для інших держав світу», – наголосила голова комітету Галина Третьякова.

На слуханнях зокрема обговорювалися питання як українців, які перебувають за кордоном (в 44 країнах), так і тих осіб, які були примусово вивезені на територію держави-агресора. 

За даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, станом на 29 травня 2022 року кількість тимчасово переміщених з України осіб за кордон склала понад 6,8 млн. осіб. Найбільша кількість тимчасово переміщених осіб припадає на сусідні країни Європейського Союзу (Польша — 3,63 млн. осіб, Румунія — 989,4 тис. осіб, Угорщина — 682,6 тис. осіб, Словаччина — 461,2 тис. осіб).

В той же час більше 2 млн. осіб повернулися з-за кордону до України. 

За словами колишньої Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової, з території Донецької та Луганської областей до Росії було вивезено понад 700 тис. громадян України. 

Юристка ГО «Донбас СОС» Наталія Юрлова під час свого виступу наголосила на проблемі повернення громадян України, які були незаконно вивезені, або вимушені були самостійно виїхати до Росії з тимчасово окупованих територій чи з районів ведення бойових дій.

Провівши аналіз звернень, що надійшли до нас в організацію, можемо виокремити дві основні причини неможливості виїзду з території РФ: 

  • Відсутність фінансової можливості, а саме відсутність грошей та будь-якого іншого матеріального забезпечення. Громадяни, які вимушені були евакуюватись або були примусово вивезені, втратили абсолютно все майно внаслідок війни. 

Враховуючи те, що виїзд з території Росії можливий лише через територію третіх країн, це вимагає додаткових фінансових витрат. При цьому міжнародні перекази грошей до Росії зараз практично неможливі, наші громадяни позбавлені можливості звернутись до близьких та родичів за допомогою, і тому вимушені продовжувати перебувати на території Росії.

  • Неможливість виїзду з території Росії через відсутність документів.

Поширеними є випадки, коли окупанти під час примусового вивезення громадян відбирають документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України. Або, вже знаходячись на території Росії, органи влади держави-агресора вилучають документи у незаконно вивезених громадян України, коли ті вимушені звертатися за отриманням статусу біженця чи тимчасового притулку. Замість документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, видаються посвідки біженців чи інші документи, з якими неможливо залишити територію Росії. 

Враховуючи те, що на території держави-агресора наразі не працюють консульські установи України, громадяни України, які залишилися без документів, не мають, куди звертатися за захистом своїх прав та за оформленням документів. 

Крім того, хочемо привернути увагу до випадків знаходження на території Росії повнолітніх громадян України, які до 24.02.2022 року проживали на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей та мали лише свідоцтво про народження українського зразка. За оформленням паспорта громадянина України після досягнення 14 років не зверталися, тому що не покидали тимчасово окуповану територію. 

Враховуючи вищевикладене, вважаємо необхідним звернутися до Організації Обʼєднаних Націй, країн-партнерів та міжнародних гуманітарних організацій, які наразі допущені до роботи в РФ, і піднімати питання забезпечити можливість виїзду громадян України з території Росії.

В свою чергу, наша організація готова долучитися до цієї роботи, комунікувати з громадянами України та інформувати про програми підтримки, що існують, та інші питання.

Виступ представниці ГО «Донбас СОС» на 3:11:10


Головні підсумки комітетських слухань розміщено за посиланням.

Крім того, ви можете знайомитися з наступними матеріалами до проведених слухань:

ПІДТРИМАТИ ДОНБАС SOS