Виплата пенсій під час воєнного стану – інфографіка

Коаліція громадських організацій, що опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих внаслідок широкомасштабної збройної агресії проти України, створила інфографіку щодо виплати пенсій під час воєнного стану.

Як виплачується:

А. Шляхом переказу пенсії одержувачу на картку уповноваженого банку. 

У разі неможливості зняти з картки готівку, одержувач може скористатися наступними послугами Укрпошти:*

  1. Перерахування коштів з картки у відділенні Укрпошти для отримання готівки  або з доставкою за адресою проживання послугою «З картки додому». Посилання для використання послуги.
  2. Зняття коштів за допомогою POS-терміналів у відділеннях Укрпошти. Інформація про послугу.

Б. Шляхом переказу пенсії одержувачу без відкриття рахунка через АТ «Ощадбанк» у наступних випадках:*

  • у разі надходження до Міністерства соціальної політики та/або Пенсійного фонду України (ПФУ) інформації від Національного банку України щодо неможливості здійснення уповноваженим банком, обраним одержувачем, виплати пенсій.                                                                                                                  У такому випадку під час отримання пенсії одержувач повинен мати при собі паспорт та довідку про присвоєння РНОКПП (індивідуальний податковий номер);
  • у разі звернення одержувача пенсії до органів ПФУ (особисто, через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Фонду або за телефоном) задля повідомлення тимчасової зміни його фактичного місця проживання та обрання переказу пенсії через АТ «Ощадбанк».

Що повинен зробити одержувач, щоб отримати пенсію через АТ «Ощадбанк» без відкриття грошового рахунку?

  1. Особисто, через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг ПФУ або за телефоном повідомити орган Фонду (управління ПФУ у районі або місті). 
  2. Зазначити наступні відомості: ПІБ, паспортні дані, дані про присвоєння РНОКПП (індивідуальний податковий номер) та про попереднє місце перебування та фактичне місце перебування.

В. Шляхом переказу пенсії одержувачу через АТ «Укрпошта» у наступних випадках:*

  • якщо одержувач залишається на постійному місці проживання та очікує доставку пенсії додому;
  • якщо одержувач залишається на постійному місці проживання та може особисто отримати пенсію в найближчому відділенні Укрпошти;
  • якщо одержувач змінив постійне місце проживання та звернувся до контакт-центру Укрпошти або органу ПФУ задля повідомлення нової адреси фактичного місця перебування, пенсію буде переведено до поштового відділення або до автоматизованого відділення Укрпошти за фактичним місцем перебування одержувача.

Що повинен зробити одержувач, щоб отримати пенсію через її переведення Укрпоштою на інше поштове відділення? 

  1. Повідомити про своє рішення органам ПФУ (особисто, через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Фонду або за телефоном)  чи зателефонувати в контакт-центр Укрпошти);
  2. Зазначити наступні відомості: ПІБ, паспортні дані, особистий номер телефону, дані про попереднє місце перебування, дані про фактичне місце перебування та бажаний спосіб отримання виплати (додому або на відділення Укрпошти).

ВАЖЛИВО: у разі, якщо одержувач змінив постійне місце проживання та поруч немає відділення Укрпошти, він може отримати пенсію у відділенні АТ «Ощадбанк» незалежно від місця реєстрації та проживання.***

Для з собою потрібно мати:

  • паспорт;
  • довідку про присвоєння РНОКПП (індивідуальний податковий номер);
  • пенсійне посвідчення.

ВАЖЛИВО: невиплачені суми пенсій включаються до виплати в наступних виплатних періодах у разі неможливості доставки АТ «Укрпошта» пенсій/грошової допомоги на території наступних адміністративно-територіальних одиниць: Волинська область, Дніпропетровська область, Донецька область, Житомирська область, Запорізька область, Київська область, місто Київ, Луганська область, Миколаївська область, Одеська область, Сумська область, Харківська область, Херсонська область,Чернігівська область**** через наступні причини: 

  • технічні проблеми;
  • втрата відомостей на виплату пенсій/грошової допомоги;
  • відсутність готівкових коштів.

Телефон, за яким можна зв’язатися з Пенсійним Фондом України – +380 800 503 753

Телефон, за яким можна зв’язатися з Укрпоштою – + 380 800 300 545

* Згідно з інформацією представленою на офіційному сайті Укрпошти.

** Згідно з інформацією наданою Міністерством соціальної політики.

*** Згідно з інформацією на офіційному сайті Ощадбанку.

**** Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка».

Нормативно-правове регулювання:

  1. Постанова від 26 лютого 2022 року № 162 «Про особливості виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період ведення воєнного стану» 
  2. Постанова від 21 березня 2022 року № 343 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2022 року № 162» Кабінет Міністрів України затвердив особливості виплати пенсій та грошової допомоги під час дії воєнного стану.