Аналіз Постанови КМУ № 476. Які зміни відбулися в порядку оформлення і видачі довідки ВПО

Уряд прийняв рішення про внесення змін до порядку обліку внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509. Кабмін ухвалив відповідну Постанову КМУ № 476 від 19.04.2022 року.

Основні зміни, що відбулися:

  • Передбачається, що уповноваженим особам територіальних громад або ЦНАПів надаються повноваження не тільки по видачі довідки ВПО, а й про реєстрації особи у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб (раніше ці дані вносилися лише органами соціального захисту населення після отримання інформації від цих органів). При цьому, реєстрація відбувається без подання копій / сканкопій документів, які надаються ВПО при реєстрації. Посадова особа уповноваженого органу, територіальної громади / центру надання адміністративних послуг несе персональну відповідальність за правильність внесення інформації про внутрішньо переміщену особу до електронної справи та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
  • Розширено перелік органів, яким може надаватися (які можуть надавати) інформація про ВПО — до переліку додано Мінцифри (що є логічним, оскільки процедура документування ВПО може відбуватися через Портал Дія, власником якого є Мінцифри).
  • Передбачається, що повідомлення про повернення на покинуте місце проживання (і скасування довідки ВПО) може подаватися не лише за місцем отримання довідки (не пізніш як за три дні до від’їзду), а й уповноваженому органу на місці після повернення (також протягом трьох днів).
  • Передбачається, що довідка ВПО не підлягає скасуванню у разі повернення на покинуте місце проживання для осіб, які є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Навіть в разі повернення на покинуте місце проживання вони можуть залишатися ВПО.
  • Передбачається можливість  повідомлення про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання через Портал Дія.
  • Як і раніше, на період дії карантину через коронавірусну хворобу та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється скасування довідки ВПО на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. Тобто, в разі повернення довідка може бути скасована лише з ініціативи ВПО, а не органу соціального захисту населення/ЦНАПу/уповноваженої особи територіальної громади. При цьому, існує окрема підстава скасування довідки ВПО — виїзд на постійне проживання за кордон, що не підпадає під вищевказані карантинні обмеження.

ПІДТРИМАТИ ДОНБАС SOS