Чи можуть українці, які повертаються з -за кордону, розраховувати на виплати від держави? Хто такі повторно переміщені особи та що потрібно знати?

Тематика виплат допомоги на проживання (або простими словами “переселенських”) залишається однією із найактуальніших на нашій Гарячій лінії (0800309110). Уряд регулярно вносить зміни до Порядку надання такої допомоги і кожного разу виникає більше питань, ніж відповідей. 

Юристи Донбас СОС у статті розповідають про зміни, які були прийняті Кабінетом Міністрів в кінці листопада 2023 року, а саме: 

  • Чи мають право громадяни, які повертаються з-за кордону на виплати?
  • Хто такі повторно переміщені особи, та в яких випадках таким особам може бути призначена допомога.

Розмір державної допомоги на проживання ВПО залишається без змін: 

3000 грн. на дітей та осіб з інвалідністю; 

2000 грн. на всіх інших. 

Чи мають право на допомогу громадяни, які повертаються з-за кордону?

Починаючи з серпня 2023 року, допомога на проживання була скасована особам, які виїхали за кордон, та не повернулися в Україну до 1 серпня 2023 року. Раніше не було законодавчих підстав для поновлення виплат таким громадянам.

Проте зараз право на призначення допомоги на проживання мають:

  • особи, які перебували за кордоном, повернулися в Україну і звертаються вперше за призначенням допомоги;
  • особи, які отримували раніше допомогу, але вона була припинена у зв’язку з перебуванням за кордоном (зазначене врегульоване Постановою КМУ №709).

Допомога може бути призначена не раніше ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну, та за умови відповідності майновим критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1 та 8 Порядку надання допомоги на проживання (детальніше дивіться нижче). Для цього потрібно подати заяву до органу соціального захисту населення (або через Дію). 

Зверніть увагу! Виплата допомоги на проживання таким особам здійснюється лише протягом 6-ти місяців без права на продовження. 

Важливо! Допомогу може бути призначено лише особам, які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих території після 1 січня 2022 року, або у яких житло знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання). 

Виплату допомоги буде припинено, без права на поновлення в майбутньому, якщо особа:  

  • повернулася до покинутого місця проживання;
  • виїхала за кордон на постійне проживання;
  • виїхала за кордон і перебуває там більше 30 календарних днів підряд чи 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги (або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин). Обґрунтовані причини (наприклад, службове відрядження, оздоровлення дітей, стажування, навчання, лікування, реабілітація, хвороба особи або члена сім’ї, смерть членів її сім’ї та родичів та ін.) мають бути підтверджені документально.

До юристів «Донбас SOS» звернулася одинока мама двох неповнолітніх дітей. Жінка виїхала з Київської області в березні 2022 року до Польщі, однак зараз повернулась назавжди в Україну.  У своєму зверненні жінка запитує, чи має родина право на виплати? ( 2000 грн + 3000 грн на дітей) Відповідь наших юристів читайте за посиланням.

Чи мають право на допомогу особи, які повторно переміщуються?

Розберемо ситуацію, коли внутрішньо переміщена особа приймає рішення повернутися до покинутого місця проживання, відмовляється від довідки та допомоги. Але через деякий час приймає рішення знову виїхати через погіршення безпекової ситуації чи інші причини. 

При переміщенні повторно така особа не має права на призначення допомоги повторно, крім наступних випадків:

  • після припинення виплати допомоги житлове приміщення було знищено або пошкоджено (до ступеня непридатного для проживання);
  • територію,  з якої здійснюється переміщення віднесено після 1 грудня 2023 року до територій ведення бойових дій або тимчасово окупованих територій;
  • переміщення відбувається з територій, на яких оголошена обов’язкова евакуація після 1 серпня 2023 року. 

Якщо особа виїжджає з територій, на яких оголошено обов’язкову евакуацію, потрібно бути внесеним в списки осіб,  яких обов’язково/примусово евакуюють (списки затверджується обласною державною (військовою) адміністрацією).

Якщо особа сама евакуювалась, або за допомогою благодійних/громадських організацій, вона має повідомити про це ОДА (телефонним, поштовим, електронним зв’язком) для включення в списки.

Зверніть увагу! Допомога призначається лише на 6 місяців (при цьому не більше як один раз).

Майнові критерії, які впливають на отримання допомоги на проживання

Пунктами 7, 7-1 та 8 Порядку надання допомоги на проживання визначені критерії, за наявності яких допомога на проживання не призначається. 

З повною інфографікою можна ознайомитись за посиланням.

Для збільшення картинки, натисніть на неї

 

Якщо залишились питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.

Якщо ви не згодні з припиненням чи відмовою в призначенні виплат, наші юристи проаналізують вашу ситуацію, після чого допоможуть скласти заяву та оскаржити рішення в адміністративному та судовому порядках.