Реєстрація місця проживання на тимчасово окупованих територіях (ТОТ)

Питання реєстрації місця проживання на тимчасово окупованих територіях (далі -ТОТ) стало актуальним ще з 2014 року. Проблема полягає в тому, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №265 декларування/реєстрація місця проживання (перебування) здійснюється виключно органом реєстрації на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради. Так як території окуповані, органи державної влади та місцевого самоврядування не здійснюють свої повноваження, і, відповідно, відсутній орган, який може здійснити реєстрацію місця проживання на території відповідної територіальної громади. 

Таким чином зареєструвати місце проживання на ТОТ станом на сьогодні неможливо. 

Під тимчасово окупованими територіями маються на увазі території АР Крим, м.Севастополя, Донецької та Луганської областей. Щодо територій, які стали окупованими після 24.02, то вони не підпадають під поняття “тимчасово окупованих”, оскільки відповідне рішення по визнанню територій такими в умовах воєнного стану здійснюється за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України. Нині стосовно нових територій в окупації такого рішення ще не прийнято. При цьому в деяких випадках органи місцевого самоврядування перемістилися на підконтрольну територію, тож радимо дізнаватися про їх місцезнаходження та можливість реєстрації через їх контакти на офіційних сайтах або через військово-цивільні адміністрації.

Проте можливо внести відомості про вже зареєстроване місце проживання на ТОТ до паспорта громадянина України під час його оформлення чи обміну. 

Раніше ми робили аналіз Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо внесення відомостей про зареєстроване місце проживання осіб на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус»  (далі — Закон 1916-IX ). Ознайомитися з аналізом та змінами можна за посиланням

До Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” були внесені зміни і статтю 6 викладено в новій редакції.

Внесення відомості про зареєстроване місце проживання на ТОТ в паспорт громадянина України повнолітнім особам здійснюється на підставі:

  • документів, що підтверджують реєстрацію місця проживання (витяг з реєстру територіальної громади). Такий витяг можливо отримати в виконкомах місцевих рад або ЦНАПах. Детальніше за посиланням.  
  • відомостей, внесених до документів особи, які підлягають обміну (в разі обміну паспорта-книжечки на ID-карту);
  • інформації з Державного реєстру виборців. 

Зверніть увагу! На період дії воєнного стану зупинена робота Держреєстру

  • інформації з Єдиного державного демографічного реєстру (якщо така інформація була внесена до реєстру);
  • інформації з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, реєстрів територіальних громад, Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб — за можливості (зазвичай необхідні дані відсутні чи немає доступу до реєстрів).

Для внесення відомостей в такому разі необхідно подати до відповідного органу письмову заяву у довільній формі.

Внесення відомостей про зареєстроване місце проживання на ТОТ дітям здійснюється на підставі:

  • документа, що підтверджує право на проживання в житлі, що знаходиться на ТОТ, самої дитини або її батьків (одного з них); 
  • відомостей про зареєстроване місце проживання на ТОТ батьків (одного з них), внесених до паспорта громадянина України.

Якщо місце проживання батьків зареєстроване за різними адресами, подається письмова заява того з батьків, з ким зареєстрована дитина.

Дата внесення інформації визначається за заявою того з батьків, з ким зареєстрована дитина. 

Для внесення відомостей законний представник (один з батьків) має подати до відповідного органу заяву.

Важливо зазначити, що для реалізації положень щодо внесення відомостей про зареєстроване місце проживання на ТОТ має бути розроблений та прийнятий Кабміном окремий порядок. Станом на час публікації цієї статті такого порядку прийнято не було.

Але на практиці ми бачимо, що уповноважені органи при оформлені/обміні паспорта вносять інформацію про зареєстроване місце проживання на ТОТ за наявності підтверджуючих документів. 

Якщо паспорт громадянина України (ID-карту) вже оформлено, перевірити наявність реєстрації можливо такими способами: 

Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся за додатковою консультацією до експертів та юристів нашої організації за номером 0800309110 (безкоштовно). 

ПІДТРИМАТИ ДОНБАС SOS