
Російська окупація супроводжується знищенням української освітньої інфраструктури та матеріально-технічного забезпечення, призводить до освітніх втрат та серйозних прогалин у знаннях школярів, а також втрати кадрового наповнення закладів середньої освіти. Для забезпечення повноцінного, якісного та безпечного навчання школярів на деокупованій території уряд України затвердив План заходів з відновлення освіти на деокупованих територіях на 2024-2027 роки (далі – План заходів).
План заходів буде реалізовано на усіх деокупованих територіях без виключення: Київська, Херсонська, Харківська, Миколаївська, Сумська, Чернігівська області. З поступовим звільненням інших територій від російської окупації, дія Плану заходів розповсюджуватиметься і на них.
Юристи ГО «Донбас СОС» проаналізували План заходів та у цій статті розкажуть про те, що фактично означає План заходів для сімей з дітьми, які пережили окупацію, та чого варто очікувати.
Завдання та компоненти Плану заходів
Загалом План заходів включає 25 різнопланових завдань, від формування мережі закладів та установ освіти на деокупованих територіях та закінчуючи забезпеченням співробітництва з громадськістю та створенням системи соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді.
Кожне завдання супроводжується визначеними заходами, строком їхнього виконання, відповідальними за виконання та індикаторами.
З-поміж усіх завдань Плану заходів, юристи ГО «Донбас СОС» виділили чотири напрямки, що потребують особливої уваги з боку батьків, учнів та студентів:
- Щодо навчання у безпечному середовищі, допомоги та стимулювання учнів і студентів;
- Щодо освіти та навчання дітей та молоді, які навчалися або отримали диплом на тимчасово окупованій території України;
- Щодо популяризації історичних знань, боротьби з російськими наративами, а також збереження національної пам’яті;
- Щодо забезпечення діяльності пошкоджених та переміщених шкіл на деокупованій території та відновлення кадрового потенціалу.
Завдання щодо забезпечення навчання у безпечному середовищі, допомоги та стимулювання учнів та студентів
Передбачається, що після деокупації тимчасово окупованих територій України (далі — ТОТ), батькам учнів та вихованців більше не доведеться самостійно шукати способи як дитині дібратися до закладу освіти. Натомість буде організовано (у разі потреби) підвезення до них та назад. Для цього буде закуплено автобуси та забезпечено пільговий проїзд. Також у разі потреби учням буде надано необхідні для навчання гаджети. А учні шкіл, які навчаються за очною формою здобуття освіти або у змішаному форматі, будуть забезпечені безоплатним харчуванням.
Для стимулювання та підтримки учнів та студентів планується надавати цільові стипендії, а також забезпечити їхню участь у програмах студентської мобільності та обміну досвідом на міжрегіональному та міжнародному рівнях. Ба більше, планується організація інтеграційних масових заходів, фізично-оздоровчих заходів, конкурсів, таборів, дебатів, розмовних та читацьких клубів тощо. Зокрема, це дозволить дітям та підліткам пройти соціально-психологічну реабілітацію, набути навичок опірності сучасним загрозам, соціалізуватися через активне розвивальне дозвілля та взаємодію з однолітками з різних регіонів України.
Додатково планується створити дитячі та молодіжні організації, залучати дітей та молодь до формування політик та вироблення рішень на місцевому та державному рівнях.
А зважаючи на ризики та небезпеки, які принесла окупація, будуть також проведені тренінги та семінари з питань пожежної та цифрової безпеки, першої допомоги, а також надано психологічну підтримку учням, які цього потребують.
Завдання щодо освіти та навчання дітей та молоді, які навчалися чи завершили навчання в окупації та отримали там диплом
Передбачається розроблення:
- механізму визнання кваліфікацій та документів про освіту, отриманих на ТОТ України;
- порядку оцінювання результатів навчання здобувачів освіти, які навчалися на ТОТ України;
- рекомендацій щодо оцінювання таких результатів.
По закінченню розробки зазначених механізму та порядку буде прийнято відповідний нормативно-правовий акт (наприклад, постанову, розпорядження, наказ тощо). Розробка та прийняття мають відбутися до 1 січня 2025 року.
Фактично це означатиме виконання раніше прийнятого закону №3482-ІХ. Згідно з ним, українська молодь, яка закінчила заклад освіти в окупації, не повинна буде перенавчатися у разі деокупації або виїзду на підконтрольну уряду України територію. Вони зможуть пройти відповідне оцінювання, за результатами якого буде видано український документ або рекомендацію для навчання.
Більш детально про те, що говорить закон №3482-ІХ та як відбуватиметься визнання результатів навчання, можна дізнатися у статті «Школярі та студенти, які навчались на тимчасово окупованій території зможуть підтвердити свої навички та вміння на підконтрольній території України».
Повертаючись до Плану заходів, у ньому не конкретизуються рівні освіти, щодо яких можна буде скористатися процедурою визнання результатів навчання. Проте зважаючи на позицію держави, висвітлену у законі №3482-ІХ, визнання результатів навчання відбуватиметься лише на рівні повної загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (бакалавр, а також магістр медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування).
Крім того, Планом заходів передбачається надолуження освітніх втрат, адже через тимчасову окупацію учні та студенти мають прогалини у знаннях, зокрема щодо української мови та історії України. Для цього до 1 січня 2025 року буде проведено оцінку освітніх втрат, розроблено типовий навчальний план для мешканців ТОТ України та адаптивні навчальні програми. План та навчальні програми обов’язково враховуватимуть фактори впливу, як от тривалість окупації.
Протягом 2025-2027 років для веб-платформи «Всеукраїнська школа онлайн» буде розроблено та розміщено нові відеозаписи уроків і навчальних програм.
Заходи щодо популяризації історичних знань, боротьби з російськими наративами, а також збереження національної пам’яті
Протягом 2024-2025 років мають бути розроблені та інтегровані в культурному, освітньому та інформаційному просторах програми із популяризації історичних знань на місцевому рівні.
До 1 вересня 2025 року Міністерство освіти і науки України (далі – МОН) разом з Мінреінтеграції та обласними (військовими) державними адміністраціями планують розробити обов’язкові навчальні програми з грифом МОН щодо деконструювання російських наративів, поглиблення знань у сфері громадянської освіти, правознавства та історії України.
Безтерміново після деокупації ТОТ України будуть проведені громадські обговорення та публічні дискусії щодо відновлення української ідентичності, а також заходи всеукраїнського та регіонального рівнів щодо реінтеграції та адаптації населення, яке проживало в окупації.
Також з метою збереження національної пам’яті про спротив збройній агресії Російської Федерації та події, що відбувалися на ТОТ України, планується:
- залучати молодь з ТОТ України до публічних дискурсів щодо політики пам’яті, документування подій, пов’язаних із тимчасовою окупацією території України;
- створити матеріали для меморіальних комплексів та центрів пам’яті;
- висвітлювати через усну історію досвід воїнів, військовополонених та членів їхніх сімей, цивільних заручників, медичних працівників, волонтерів, внутрішньо переміщених осіб, людей, які шукали тимчасового прихистку за кордоном або проживали на ТОТ України, громадських активістів, державних службовців та інших;
- проводити учнівські та студентські аналітичні дослідження, наукові та публічні заходи, конференції щодо тимчасової окупації територій України.
Завдання щодо відновлення діяльності пошкоджених та переміщених шкіл на деокупованій території, а також відновлення кадрового потенціалу закладів та установ освіти
Для формування мережі закладів та установ освіти, заплановано відновити в повному обсязі пошкоджені заклади та установи освіти на деокупованій території, а також відновити діяльність переміщених закладів та установ (з урахуванням стану та перспектив розвитку деокупованих територій). Із залученням міжнародної фінансової та технічної допомоги відбуватиметься ремонт та відбудова закладів та установ освіти, проєктування та будівництво укриттів, обладнання кабінетів. Додатково будуть розроблені методичні та навчальні матеріали для використання на деокупованих територіях.
Щодо працівників закладів та установ освіти, планується сформувати кадровий резерв. Для цього буде:
- проведено відбір до кадрового резерву у кількості, яка відповідає потребам щодо відновлення освіти на деокупованих територіях;
- оновлено професійний стандарт вчителя із урахуванням компетентностей, необхідних для роботи на територіях України, які зазнали тимчасової окупації;
- розроблено типові програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників, яких зараховано до кадрового резерву;
- напрацьовано порядок доступу педагогічних та науково-педагогічних працівників, які провадили професійну діяльність на ТОТ України, до роботи у сфері освіти;
- визначено способи та впроваджено системи стимулювання роботи педагогічних та науково-педагогічних працівників на деокупованих територіях. Зокрема, шляхом підвищення заробітної плати, надання безоплатних транспортних послуг та житла;
- проведено процедуру перевірки педагогічних та науково-педагогічних працівників, які перебували на ТОТ України;
- розроблено та впроваджено програми супервізії для педагогічних та науково-педагогічних працівників, які працюють на деокупованих територіях.
Якщо у вас залишилися питання, звертайтеся на Гарячу лінію нашої організації 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн приймальню юристів за посиланням. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.
Ця публікація написана за підтримки Фонду “Партнерство за сильну Україну”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Естонії, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.