Як зняти арешт, накладений на соціальні виплати – порядок дій

Питання зняття арешту із коштів, що розміщені на банківських рахунках продовжує бути актуальним. Нещодавно у нашій статті ми описали алгоритм дій для отримання можливості розпоряджатися певною сумою коштів, що розміщена на банківському рахунку попри накладені (незняті/нескасовані) арешти. Тепер ми розглянемо випадки, коли під обтяження потрапили кошти у вигляді соціальних виплат (допомоги). Крім того, розглянемо питання щодо правомірності накладення такого арешту та підстав для його зняття.

Підстави (передумови) накладення арешту

В більшості випадків, арешт накладається державним або приватним виконавцем, як примусовий захід виконання раніше прийнятого судового рішення (ст. 1, 3, 5 Закону України «Про виконавче провадження»).

Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, крім коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом <…>.

Арешт на майно (кошти) накладається не пізніше наступного робочого дня після його виявлення (ч. 2 ст. 13 Закону України «Про виконавче провадження»).

Отже, при виявленні банківських рахунків боржника, державний/приватний виконавець не пізніше наступного робочого дня має винести постанову про накладення арешту. При цьому, накладаючи арешт виконавець не має доступу до інформації про призначення банківського рахунку та коштів, які надходять на цей рахунок. Саме тому, під обтяження часто потрапляють соціальні виплати та допомога.

Види надходжень, на які не може бути накладено арешт

Згідно п.п. 12 п.2 розділу І Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженої постановою правління НБУ №162 від 09.07.2022 передбачено, що поточний рахунок – рахунок (включаючи рахунок із спеціальним режимом використання), що відкривається банком клієнту для зберігання коштів і виконання платіжних операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

Згідно п. 69 вказаної Інструкції, банк відкриває фізичній особі окремий поточний рахунок для зарахування виключно заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших передбачених законодавством України соціальних виплат у порядку, визначеному в п. 60 розділу V Інструкції, або використовує вже відкритий для цих цілей рахунок.

У ст. 73 Закону України «Про виконавче провадження» перелічено види виплат, на які заборонено звертати стягнення. До таких відносяться:

  • вихідна допомога, що виплачується в разі звільнення працівника;
  • компенсація працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;
  • польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;
  • матеріальна допомога особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;
  • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • одноразова допомогу у зв’язку з народженням дитини;
  • допомога при усиновленні дитини;
  • допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;
  • допомога на дітей одиноким матерям;
  • допомога особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;
  • допомога на лікування;
  • допомога на поховання;
  • щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що зазнала радіоактивного забруднення;
  • дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання.

Згідно ч. 3 ст. 52 Закону України «Про виконавче провадження», також не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом.

Отже, законом чітко передбачені види надходжень та види рахунків, на які не може бути накладено арешт.

Порядок дій у разі накладення арешту на банківський рахунок, де зберігається заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога та інші соціальні виплати

Для зняття арешту потрібно дотримуватися наступного алгоритму дій:

По-перше: З’ясувати підставу накладення арешту (про це детально описано у наші статті). Також можна спробувати отримати від банку копію постанови про арешт коштів. Це необхідно зробити аби мати вихідну інформацію про підстави накладення арешту та номер виконавчого провадження.

По-друге: Отримати від банку довідку або виписку за весь період дії рахунку, в якій буде зазначено, що рахунок використовується для отримання заробітної плати, стипендії, пенсії, соціальної допомоги та інших соціальних виплат.

По-третє: Отримати довідку з місця роботи або пенсійного фонду про отримання зарплати/пенсії на арештований виконавцем рахунок.

По-четверте: Звернутись до виконавця з заявою про зняття арешту з банківського рахунку, надавши перелічені вище докази.

Направляти заяву можна одним з двох способів:

  • в паперовому вигляді на поштову адресу органу ДВС/приватного виконавця;
  • в електронному вигляді на електронну адресу органу ДВС/приватного виконавця. Заява в електронному вигляді буде надіслана належним чином лише після накладення електронного цифрового підпису (ЕЦП/КЕП) заявника. Якщо такого немає, то рекомендуємо направляти заяву засобами поштового зв’язку.

Якщо виконавець не реагує на звернення або відмовляється знімати арешт, можна звертатись до суду з позовом про зняття арешту з майна (коштів) у виконавчому провадженні або підготувати скаргу на дії державного/приватного виконавця.

При цьому, скарга на рішення або дії державного/приватного виконавця має бути подана в обмежені процесуальні строки — протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів (ч. 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження»).

Якщо у вас виникли питання, звертайтеся на Гарячу лінію ГО “Донбас СОС”  0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть на онлайн-приймальню юристів. Також ви можете з нами зв’язатися через Viber, WhatsApp або Telegram за номером 093 500 69 18.