Особливості оформлення та отримання закордонного і внутрішнього паспортів під час війни – актуальні питання

Питання оформлення/отримання паспортів залишаються одними із найактуальніших під час війни, адже важливо мати чинний документ, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Тому необхідно знати, що робити та куди звертатися, якщо строк дії паспорта закінчився, паспорт втрачено або пошкоджено, як оформити паспорт дитині та що робити, якщо документи на оформлення було подано до того органу міграційної служби, який знаходиться в районі ведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях. Відповіді на ці та інші актуальні питання читайте –  у статті Донбас SOS. 

З 15 березня 2022 року територіальні органи та територіальні підрозділи Державної міграційної служби (далі — ДМС), які знаходяться в безпечних районах, де не ведуться активні бойові дії, відновили роботу з прийому та надання адміністративних послуг. 

У ДМС можна отримати такі послуги

  • оформити ID-картку, закордонний паспорт громадянина України, посвідки на постійне та тимчасове проживання;
  • вклеїти фотокартку до паспорта громадянина України у формі книжечки;
  • продовжити строк дії закордонного паспорта; 
  • внести відомості про дітей, вклеївши їхні фотокартки у закордонний паспорт одного з батьків;
  • та інші послуги.

Як дізнатися чи працює територіальне управління/орган ДМС в регіоні, де я знаходжусь/подавав документи  

Графік роботи територіальних органів ДМС може змінюватися в залежності від безпекової ситуації. Тому перед безпосереднім зверненням рекомендуємо подзвонити на Гарячу лінію управління ДМС в вашій області та уточнити.

Мешканці тимчасово окупованих територій можуть звертатися до ДМС за допомогою WhatsApp за номером телефону + 38 (096) 033-24-42.

Як записатися до електронної черги? 

На офіційному сайті ДМС.

Роботу онлайн-сервісу “Електронна черга” було відновлено частково (став доступний з 25.05.2022).

Під час воєнного стану сервіс працює лише в окремих регіонах.

Оформлення документів в працюючих підрозділах, які відсутні у сервісі, здійснюється у порядку «живої черги».

До якого органу ДМС я можу звертатися за отриманням послуг? Чи потрібна довідка переселенця? 

Документи подаються за місцем звернення особи.

Оформлення здійснюється на загальних підставах, незалежно від місця проживання заявника. 

Тобто звертатися можна в будь-який орган ДМС, довідка про взяття на облік ВПО не потрібна. 

Чи можна звертатися до ЦНАПу для оформлення внутрішнього чи закордонного паспорту? 

Так, ЦНАПи надають такі послуги. 

Але зверніть увагу, що послуги з вклеювання фото дітей до 18 років у закордонний паспорт одного з батьків та продовження строку дії закордонного паспорта здійснюється лише ДМС, а також дипломатичними установами України якщо ви знаходитесь за кордоном. 

Також для оформлення документів можна звертатися до ДП “Документ”, але вартість буде вищою у зв’язку зі сплатою сервісних послуг підприємства.  

Чи здійснюється вклеювання фотографій до паспорта-книжечки при досягненні 25- та 45-річного віку? 

Так. 

Послуга з вклеювання фотографій надається безкоштовно. 

Строки — протягом 5-ти днів із дня звернення. За потреби проведення додаткової перевірки строк вклеювання фотокартки продовжується не більше ніж на 30 календарних днів, про що інформується заявник у письмовій формі.

Більше інформації — за посиланням

Чи є можливість отримати виготовлений паспорт громадянина України не в тому територіальному підрозділі ДМС України, до якого було подано документи для його оформлення?

Єдиної затвердженої процедури пересилки документів немає. Але радимо дізнаватися про свій конкретний випадок безпосередньо у працівників ДМС у тому територіальному підрозділі, в якому плануєте отримати документ. 

Це також стосується і оформлення документів в ДП “Документ”. Актуальна інформація розміщується також на сайтах ЦНАПів, ДП “Документ” та ДМС.

Чи можна переслати готовий паспортний документ за кордон?

Наразі такого алгоритму дій ДМС України не має. 

Чи є можливість завершити оформлення паспортного документа та отримати його не в тому територіальному підрозділі ДМС, у якому подавалися документи для оформлення?

Так, це можливо. Для цього необхідно звернутися до територіального підрозділу ДМС за місцем фактичного проживання та подати письмову заяву, у якій зазначити наступну інформацію:

— дані особи, на ім’я якої оформлюється паспорт (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження);

— назва територіального органу/територіального підрозділу ДМС/ЦНАП/ДП «Документ», куди подавалися документи;

— обставини, через які виникла необхідність переключити заяву-анкету та здійснити видачу виготовленого паспорта у іншому територіальному підрозділі ДМС).

Відтак, розгляд заяви-анкети про оформлення документу буде переключено на той підрозділ, який зазначено у заяві. А в подальшому туди ж буде здійснено доставку виготовленого паспортного документа.

Як подати таку заяву, якщо я знаходжусь за кордоном? 

Надішліть заяву на [email protected] 

В заяві потрібно вказати:

  • дані особи, на ім’я якої оформлюється паспорт (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження);
  • назва територіального органу/територіального підрозділу куди подавалися документи;
  • обставини, через які виникла необхідність переключити заяву-анкету та здійснити видачу виготовленого паспорта у іншому територіальному підрозділі ДМС.
  • назва територіального органу/територіального підрозділу, який бажаєте, щоб завершив процес (переконайтесь, що підрозділ працює і в ньому зможете отримати потім документ).

Чи можу я оформити ID-карту чи закордонний паспорт якщо перебуваю за кордоном? 

Внутрішній паспорт у формі ID-карти можна оформити лише на території України. 

Закордонний паспорт можна оформити в тому числі і перебуваючи за кордоном. Для цього потрібно звернутися до дипломатичної установи (посольства, консульства).. Перелік дипустанов та їх контакти доступні на сайті МЗС https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni-diplomatichni-ustanovi-v-ukrayini

Зверніть увагу що у такому випадку терміни оформлення закордонного паспорта значно довші  та становлять — до 3х місяців, а також сплачується консульский збір, що є більшим за встановлені збори на території України. 

При подачі документів до дипустанови ви отримуєте довідку з індивідуальним номером, за допомогою якого здійснюється перевірка стану виготовлення паспорта на вебпорталі МЗС України. 

Послуга з одночасного оформлення паспортів 

Внутрішній паспорт (ID-картку) та закордонний паспорт можна оформити одночасно. Така послуга стала доступна з 7 травня 2022 року (відповідно до Постанови КМУ).

  • Для оформлення вперше – особа, яка досягла 14 років звертається особисто, реквізити свідоцтва про народження можуть бути надані як в паперовому вигляді, так і в вигляді е-свідоцтва.
  • Одночасне оформлення можливе також у разі обміну (наприклад, у зв’язку зі зміною персональних даних), або у разі оформлення замість втраченого або викраденого паспорту громадянина України чи закордонного паспорту.
  • Куди звертатися – до територіального органу/підрозділу ДМС, ЦНАПу, ДП «Документ».

Більше інформації про послугу одночасного оформлення — за посиланням

Які строки оформлення? Чи варто під час воєнного стану сплачувати підвищену суму за термінове оформлення документів? 

Законодавством встановлені наступні строки:

  1. Оформлення ID-карти — протягом 20 робочих днів (терміново — протягом 7 робочих днів).Зверніть увагу! Строк оформлення паспорта продовжується до 2-х місяців у випадках оформлення паспорта вперше особам, які досягли 18-річного віку або якщо заявник звернувся за оформленням ID — картки замість втраченого або пошкодженого паспорта зразка 1994 року, виданого на тимчасово окупованих  територіях, в районі проведення воєнних (бойових) дій — у зв’язку із проведенням процедури встановлення особи (пункт 43 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України).
  2. Оформлення паспорту для виїзду за кордон — протягом 20 робочих днів (терміново протягом 7 робочих днів, або протягом 3 робочих днів у випадках, передбачених законодавством). 

При цьому в умовах воєнного стану є певні проблеми з доставкою продукції до працюючих територіальних органів та підрозділів ДМС і, відповідно, з дотриманням встановлених законодавством строків оформлення документів. Тому працівники органів ДМС інформують про це заявників, які бажають подати документи на оформлення ID-картки або закордонного паспорта, і не рекомендують оплачувати підвищену суму адміністративного збору за термінове оформлення таких документів.

Важливо! У разі необхідності проведення додаткових перевірок для ідентифікації особи строк розгляду такої заяви може тривати до 2-х місяців.

Вартість оформлення: 

Оформлення ID-картки вперше – послуга безоплатна.

Оформлення ID-картки у разі обміну та замість втраченого/викраденого паспорта – 372 грн (терміново – 498 грн).

Оформлення закордонного паспорту – 733 грн (терміново – 1085 грн).

Вартість оформлення при зверненні до ДП «Документ» буде вищою у зв’язку зі сплатою у зв’язку зі сплатою сервісних послуг підприємства.  

Що робити, якщо термін дії документів закінчився або своєчасно не вклеєно фотокартку?

На період воєнного стану такі документи є  чинними на території України в частині щодо посвідчення особи, підтвердження громадянства України чи її спеціального статусу. Більше інформації на сайті ДМС за посиланням

Таким чином, якщо ви знаходитесь в регіонах ведення бойових дій чи тимчасової окупації, де підрозділи ДМС тимчасово не працюють, ваші документи є такими, що дійсно посвідчують особу та підтверджують громадянство. 

Але якщо ви знаходитесь в регіонах, де уповноважені органи відновили свою роботу, рекомендуємо привести свої документи у відповідність із законодавством. 

Як продовжити строк дії закордонного паспорта?

Строк може бути продовжено до 5 років на підставі заяви особи або її законного представника. 

Для продовження зверніться у будь-який зручний вам підрозділ ДМС, або до посольства чи консульської установи України.

Внесення до закордонного паспорту інформації про продовження строку його дії здійснюється безоплатно в день звернення. 

Надання зазначеної послуги передбачено Постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. № 170. 

Як оформити документи особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я? 

За письмовим зверненням такої особи або її законного представника, здійснюється виїзд працівника територіального підрозділу ДМС за місцем проживання особи, проходження лікування або за місцем розташування установи/закладу, де особа отримує соціальні послуги. 

Детальніше за посиланням

Чи може батько отримати закордонний паспорт дитини, якщо документи на оформлення подавала мати?

Відповідно до вимог порядку, затвердженого постановою КМУ від 7 травня 2014 р. № 152 виготовлений закордонний паспорт отримує заявник (той з батьків, хто подавав заяву-анкету).

Якщо дитина не досягла 12-річного віку, паспорт може бути виданий особі, 

уповноваженій на це законним представником на підставі довіреності, засвідченої в установленому порядку. Присутність дитини не вимагається. 

Якщо дитині 12-16 років, закордонний паспорт може бути виданий особі, уповноваженій на це законним представником на підставі довіреності, засвідченої в установленому порядку, але обов’язковою є присутність самої дитини, на ім’я якої оформлено закордонний паспорт. 

Зверніть увагу! При оформленні закордонного паспорту дитині, яка не досягла 12 років, сканування відбитків пальців рук не здійснюється. У зв’язку з цим присутність дитини при подачі заяви-анкети або при отриманні вже готового паспорта не вимагається. 

Детально про оформлення закордонного паспорта за посиланням

Як внести інформацію про дитину до закордонного паспорта одного із батьків (іншого законного представника)? 

Потрібно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, або посольства/ консульської установи України.

Надання послуги здійснюється в день звернення безоплатно. 

Які документи подаються:

1) паспорт для виїзду за кордон (до якого буде внесено інформацію);

2) заява;

3)свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;

У разі відсутності свідоцтва про народження законний представник може подати витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження.

4) дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 см;

5) документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

Документи, що видані компетентними органами іноземної держави подаються з перекладом на українську мову, засвідченим нотаріально.

Така інформація про дитину, внесена до закордонного паспорта одного з батьків (законного представника), посвідчує особу та підтверджує громадянство України такої дитини.

Надання послуги передбачено Постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. № 170. 

Якщо ви не знайшли відповіді на своє питання, звертайтеся на Гарячу лінію територіального управління Державної міграційної служби в своїй області (див. номери телефонів вище або на офіційному сайті ДМС). 

Мешканці тимчасово окупованих територій можуть звертатися до ДМС за допомогою WhatsApp за номером телефону + 38 (096) 033-24-42. Також для отримання додаткової консультації звертайтеся на нашу Гарячу лінію 0800309110 (дзвінки безкоштовні) або на онлайн приймальню юристів