Регресні виплати від Пенсійного фонду для переселенців. Окремий порядок 2.0?

З нового року повноваження Фонду соціального страхування України (далі — ФССУ) щодо проведення страхових виплат, в тому числі допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі — регресні виплати), були передані до Пенсійного фонду України (Далі — ПФУ). Ми вже писали про те, кому перейшли основні повноваження ФССУ, та про існування проблем з поновленням раніше припинених виплат.

Який зараз стан справ з регресними виплатами? Які існують проблеми та які способи їх вирішення — читайте в нашій статті.

30 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 1467 “Про затвердження Порядку здійснення страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, якою мав бути врегульований механізм проведення таких виплат органами ПФУ після ліквідації ФССУ. Проте, на даний час вказана Постанова містить лише окремі питання проведення страхових виплат. Зокрема, нею передбачається, що Порядок призначення та перерахування страхових виплат визначає правління Пенсійного фонду України.

На даний час нового порядку прийнято не було. При цьому, Правління ПФУ прийняло Постанову № 28-3 від 21.12.2022 року, якою передбачається, що до прийняття нового порядку фінансування виплат та надання соціальних послуг діє старий Порядок, затверджений ще Правлінням ФССУ. Він регулює частину процедури проведення страхових виплат, але не встановлює порядку призначення і перерахування страхових виплат.

Наразі нам відомо, що органи ПФУ проводять поточні виплати застрахованим особам, які отримували виплати від ФССУ станом на 1 січня 2023 року. Інша справа — процедура поновлення страхових виплат, які були припинені раніше. Якщо коротко — ПФУ їх не поновлює.

Проблеми з проведенням регресних виплат почалися ще з липня 2022 року, коли органи ФССУ почали припиняти регресні виплати внутрішньо переміщеним особам (далі — ВПО), які залишилися на тимчасово окупованих територіях, або виїхали за кордон. При цьому діяли і діють “карантинні” норми та заборони припиняти соціальні виплати ВПО на період карантину, який наразі продовжений до 30.06.2023 року. Але ФССУ це не зупинило. Підставою такого припинення було “отримання рекомендацій Мінфіну” після проведення верифікації виплат. Ми отримали зразок подібної “рекомендації” — зазвичай припинення виплат обумовлено виїздом за кордон більш ніж на 6 місяців (нагадаємо, що з 2020 року виїзд на ТОТ здійснювався в основному територією рф через закриття КПВВ з боку окупаційних адміністрацій). Також треба зазначити, що вказана проблема торкнулась лише “старих” ВПО, які мали довідку до початку повномасштабної війни. Іншим особам (наприклад тим, хто виїхав за кордон після 24.02.2022 року) виплати не припинялися.

Ми неодноразово зверталися до різноманітних державних органів з описом цієї проблеми та зі спробами вплинути на ФССУ — змусити поновити ці виплати та продовжувати сплачувати їх далі, хоча б до моменту внесення змін до Законодавства, що регулює дане питання. Але через початок процедури ліквідації, дирекція ФССУ не виявила інтересу щодо вирішення цієї проблеми, тому з 1 січня 2023 року ми звертаємось вже до органів ПФУ з аналогічними пропозиціямм.

 На даний час позиція ПФУ полягає у відмові поновлювати раніше припинені виплати без особистої явки застрахованої особи — це зазвичай вказується в офіційних відповідях ПФУ на звернення громадян.

Що цікаво, в деяких випадках застраховані особи отримують відповіді, в яких їм пропонують звернутися за поновленням виплат через електронний кабінет на Порталі електронних послуг ПФУ. Це дало можливість хоча б якимось чином поновити виплати громадянам, що опинилися в окупації і не можуть повернутися на підконтрольну Україні територію. Для входу на портал використовується електронний підпис (КЕП), який дає можливість підтвердити, що вхід здійснює саме застрахована особа. На Жаль, при такому зверненні у відповідь надходить вимога звернутися із заявою до органів ПФУ особисто. Іноді про це пишуть відразу після пропозиції звернутися через Портал електронних послуг.

Поновлення страхових виплат та виплата заборгованості

Постановою № 1467 передбачається, що страхові виплати, призначені, але своєчасно не одержані потерпілим або особою, яка має на це право, здійснюються за весь минулий час, але не більше ніж за три роки з дня звернення за їх одержанням. Нарахована сума страхової виплати включається в документи для виплати протягом не пізніше ніж одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахування, продовження чи поновлення її виплати. При цьому, строк прийняття такого рішення Порядком не регламентовано.

Також передбачається, що розподіл та спрямування коштів на фінансування страхових виплат здійснюється Пенсійним фондом України.

Ми отримуємо інформацію, що ВПО, які звернулися за поновленням раніше припинених регресних виплат (переважно через перебування на тимчасово окупованих територіях), стикаються з тривалим розглядом їх заяв та відсутністю рішення про поновлення (фактично — з відмовою у виплаті). З початку 2023 року такі виплати було поновлено лише в одному випадку з тих, що ми зафіксували. Від органів ПФУ надходять офіційні відповіді про  відсутність “технічної можливості” поновити виплати після передання до них повноважень ФССУ. В усній формі співробітники ПФУ повідомляють громадянам, що виплати не поновлюються через відсутність додатку до існуючої комп’ютерної програми в електронній системі ПФУ, який би дав можливість це зробити. Також, поки що в усній формі деякі застраховані особи отримують інформацію, що виплачувати будуть лише поточні виплати, а заборгованість буде виплачена колись пізніше, за умови наявності фінансування. Це дуже нагадує ситуацію з окремим порядком виплати заборгованості по пенсійних виплатах, про який ми писали раніше і який так і не запрацював. 

Річ у тім, що нещодавно подальший розвиток отримала дуже стара наша справа по оскарженню “першої згадки” про “окремий порядок” ще в Постанові КМУ № 365 від 08.06.2016 року. Про цю історію можна прочитати тут. Якщо коротко — наша Організація оскаржувала положення вказаної постанови про окремий порядок погашення заборгованості соціальних виплат ВПО як незаконні. Суди першої та апеляційної інстанції стали на сторону переселенців та визнали незаконними норми щодо виплати боргів на підставі “окремого порядку”. Після винесення рішення в апеляції воно відразу набирає законної сили. Проте, під час розгляду справи в апеляції Кабінет Міністрів переніс ці ж положення в іншу Постанову (це є зловживанням процесуальними правами), змінивши “соціальні” на “пенсійні”, що зробило судовий процес беззмістовним. 

Була подана касаційна скарга до Верховного суду, яка не розглядалася понад 3 роки, але суті справи це не змінювало — окремий порядок погашення заборгованості вже тільки по пенсійних виплатах ВПО існує в іншій Постанові (яку ми також оскаржували), а стара вважається скасованою. 

Втім, весною цього року Верховний суд дуже “вчасно” різко активізувався та виніс негативне для нас фінальне рішення по справі, яка, на перший погляд, вже не має жодного значення. Але це тільки на перший.

В першій редакції “окремий порядок” стосувався саме соціальних виплат. Це не завадило саме органам ПФУ единим припинив виплату переселенцям боргів по пенсіях через його відсутність протягом 5-х років (пенсії взагалі не є соціальними виплатами). При цьому ЖОДЕН інший орган, що виплачує соціальні виплати, в тч і ВПО, не заблокував виплату боргів.

В наступній редакції в іншій Постанові “окремий порядок” стосувався вже пенсійних виплат і проіснував до наших днів. Він так і не запрацював, через що вже 5 років держава не сплачує пенсіонерам-ВПО борги по пенсіях і винна їм мільярди гривень.

Але тепер, зі скасуванням вказаного рішення та відновлення старих норм, в нас фактично з’являється ще один “окремий порядок” виплати заборгованості — тепер ще й по соціальних виплатах.  А отже ПФУ, якому передали повноваження по виплаті регресу (що є соціальною виплатою), може припинити виплату боргів ще й по ним.

У випадку віднесення регресних виплат до окремого порядку ми отримаємо ще одну проблемну категорію громадян, якій Уряд заблокує виплату грошей. До чого це призведе, можна побачити тут

Загалом, можна зробити висновок, що проблема з поновленням страхових виплат залишається актуальною, багато в чому зробити однозначні висновки зараз складно. Жодна з осіб, яка зверталася до нас поки не отримувала офіційної відповіді про сплату заборгованості “після прийняття окремого порядку”. 

Нашою Організацією були підготовлені та направлені листи та рекомендації по виправленню цієї ситуації до Пенсійного фонду України, Мінсоцполітики, Мінреінтеграції, а також до інших державних органів, які опікуються в тому числі правами ВПО. 

Що потрібно робити для поновлення і виплати регресу?

Ми підготували певний план дій для вирішення цієї проблеми.

Можливі два варіанти проблеми:

  1. вам припинив виплату регресу ще ФССУ до 2023 року і ви не змогли особисто звернутися із заявою про поновлення виплат;
  2. ви подали заяву про поновлення виплат до органів ПФУ (або виплату вам припинив сам ПФУ в 2023 році).

В першому випадку ми маємо констатувати, що на даний час змусити ПФУ поновити регрес добровільно без особистої явки не вийшло в жодної особи, що до нас зверталася. Ми описували проблему та готували зразки звернень до органів ПФУ з вимогою поновити виплати, але у відповідь застраховані особи отримують відмову та вимогу звернутися особисто. Тож ми можемо радити звертатися письмово або за допомогою електронної пошти із заявою за посиланням. Ви отримаєте офіційну відповідь, яку, в разі відмови можливо буде оскаржити в судовому порядку. Також, офіційна відмова потрібна, якщо ви звертаєтеся далі зі скаргою на дії органів ПФУ до інших державних органів, які опікуються правами ВПО — для підтвердження позиції ПФУ. Це може спрацювати в разі великої кількості звернень, тож ми заохочуємо громадян звертатися як із заявою по посиланню вище, так і зі скаргами на дії/бездіяльність ПФУ до державних органів, які будуть зазначені нижче. Також, існує ймовірність, що позицію ПФУ зміниться з часом і такі звернення будуть ефективними. В будь-якому випадку, не зробити нічого буде значно гірше.

В другому випадку необхідно звертатися також письмово або електронною поштою як до управління ПФУ, в якому ви перебуваєте на обліку, так і до Пенсійного фонду України зі скаргою на тривалу відсутність виплат і відмову їх поновлювати. Бажано додавати до скарг офіційні відповіді, яки ви отримали раніше. Якщо протягом місяця ситуація не вирішується — бажано направити скаргу повторно, щоб мати відповідь з актуальною інформацією. 

Також, окрім звернень до органів ПФУ необхідно звертатися до інших органів з описом вашої проблеми. Пам’ятайте, що велика кількість звернень по подібним питанням підвищує увагу державних органів до проблеми, тож рекомендуємо періодично направляти подібні запити з актуальною інформацією про ситуацію з виплатами. Зразок відповідної скарги та перелік можливих адресатів ви можете побачити за посиланням.

В подальшому можливий варіант судового оскарження такої бездіяльності органу ПФУ, якщо всі перелічені заходи не допоможуть.

Ми будемо тримати вас в курсі в разі зміни ситуації з страховими виплатами.

Сподіваємось, що проблема буде вирішена в найближчий час і що проблема “окремого порядку” не постане ще перед однією вразливою категорією населення.