Житлові субсидії: відповіді на актуальні запитання

Підвищення тарифів на комунальні послуги постійно приводити до того, що не всі можуть їх сплачувати. Підтримка малозабезпечених громадян існувала і в попередні роки, проте, за станом на поточну дату, до категорії «малозабезпечені громадяни» можна віднести майже 70% громадян України.

Субсидія — це адресна безготівкова допомога держави, що виділяється з держбюджету на погашення витрат з оплати житлово-комунальних послуг. Допомога ця безповоротна і надається незалежно від форми власності на житло. Субсидію може отримати більшість українських сімей, в яких комунальні витрати перевищують в середньому 15% сукупного щомісячного доходу.

Наприклад, сім’я, у якій двоє працездатних батьків та одна дитина, проживає у Києві у квартирі площею 50 м2. Дохід родини – 7000 грн. на місяць, комунальні витрати – 2520 грн. У разі оформлення субсидії така сім’я сплачуватиме за житлово-комунальні послуги всього 875 грн., решту – 1645 грн. — заплатить держава.

Держава зробила крок назустріч і тим людям, які орендують житло. Такі сім’ї, на підставі договору найму (оренди) житла, теж можуть оформити субсидію і значно менше платити за комунальні послуги. Субсидія розраховується виходячи з доходу зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб і оформлюється на будь-кого з членів сім’ї. Наявність заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги не впливає на визначення права на призначення субсидії. Громадяни, які одержували субсидію протягом 2015-2016 рр., автоматично отримуватимуть її  в наступному (2016-2017рр) опалювальному сезоні.

Основний нормативний документ, який визначає умови призначення і порядок надання громадянам житлової субсидії — це Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10. 1995 року №848(далі — Постанова КМУ №848).

Кабінет Міністрів України 8 вересня 2016 року прийняв постанову № 635 «Про внесення змін до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива«(набуде чинності після офіційного опублікування). Постанова уточнює порядок обчислення сукупного доходу для призначення населенню житлових субсидій, а також механізм подання заяви і декларації в електронній формі. Зокрема, пропонується: не враховувати до сукупного доходу при призначенні субсидії вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації, сум, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків; уточнити порядок автоматичного призначення субсидії громадянам на наступний період, а також дії особи у разі незгоди з рішенням про автоматичне призначення субсидії. Крім того, передбачається можливість подання заяви та декларації з використанням електронного підпису із застосуванням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків тощо.

Орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг ви можете здійснити, скориставшись наступним сервісом.

Визначити, який відсоток від сукупного доходу Вашої сім’ї складають комунальні платежі та порівняти витрати та розмір субсидії з попереднім роком Ви можете за допомогою Калькулятора комунальних витрат та субсидій.

Кому надається субсидія:

За загальним правилом, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Проте, вищезазначена постанова передбачає також можливість отримання субсидії для особи, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або вони є індивідуальними забудовниками, будинки яких ще не прийняті в експлуатацію. Проте, це є окремим випадком та потребує, окрім наявності такого договору, додаткового рішення районної, районної у м. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Підпункт 5 пункту 5 Постанови КМУ №848 визначає, що субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні(будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. Проте, виходячи з конкретних обставин, що склалися, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть призначати субсидію, як виняток, у разі наявності умов, зазначених у пункті 5  Постанови КМУ №848. Рішення про призначення (непризначення) субсидії в таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Куди звертатися та які документи подавати:

Для отримання субсидії фізична особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні(будинку) подає або надсилає поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем проживання:

• довідку про доходи (у разі зазначення в декларації інших отриманих  доходів,  інформація про які відсутня у Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді  України,  фондах  соціального  страхування, і відповідно до законодавства  не  може  бути  отримана  за  запитом  структурного підрозділу  з  питань  соціального  захисту  населення  у порядку, встановленому  Постановою КМУ №848. У разі зазначення в декларації інших отриманих  доходів,  інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді  України,  фондах  соціального  страхування, та неможливості підтвердити  такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення  з  зазначенням  їх розміру);

• договір найму (оренди) житла (за наявності).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені Постановою КМУ №848.

Зазначені  заява  та  декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі з використанням засобів телекомунікаційних систем,  зокрема  з  використанням електронного цифрового підпису, структурному  підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем  реєстрації  заявника  (орендарі — за місцем проживання). У разі отримання надісланих з    використанням    засобів телекомунікаційних  систем  заяви  та декларації, у яких відсутній електронний  цифровий  підпис громадянина, субсидія розраховується лише  після підпису зазначених документів у місячний строк. У разі непідписання  заяви і декларації в зазначений строк подаються нові заява  і декларація.

За вказаними посиланнями Ви можете знайти Інструкції про порядок заповнення бланку заяви про призначення житлової субсидії та бланку декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії

Важливо пам’ятати, що кожен громадянин  несе  відповідальність  за  подані  відомості про доходи,  майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Які види доходів включаються до сукупного доходу сім’ї:

Види доходів, що включаються до сукупного доходу сімей (одержувачів), що враховуються при призначенні субсидії, визначаються відповідно до «Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги» затверджених спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 №486/202/524/455/3370.

Також хочемо наголосити на тому, що відповідно до постанови КМУ №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» не враховується під час обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, розмір отриманої грошової допомоги. Розмір отриманої грошової допомоги також не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України.

Постановою КМУ №635 від 08.09.2016 року також передбачено, що у разі коли на час звернення за призначенням субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який не має інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Якщо ж така особа протягом зазначеного періоду отримувала хоча б один з наступних видів доходу: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідомI та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомогу по безробіттю або будь-які доходи, отримані особою, яка не досягла 18-річного віку станом на 31 грудня року, за який враховуються такі доходи, то у розрахунок субсидії включаються фактичні розміри отриманих такими особами доходів.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, відсутні доходи, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії. В окремих випадках за рішенням районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або комісій, які ними утворюються, для осіб, які проживають у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися середньомісячний сукупний дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

Для осіб, які протягом року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, перебували на строковій військовій службі, середньомісячний сукупний дохід незалежно від отриманих (не отриманих) такою особою доходів визначається на рівні половини розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

Щодо форми договору найму (оренди) житла та його ціни:

Підстави, умови, порядок укладення та припинення договору найму(оренди) житла визначається статтями 810-826, Глави 59, Розділу III, Цивільного кодексу України(далі — ЦК України). Відповідно до статті 811 ЦК України договір найму житла укладається у письмовій формі. Іншими істотними умовами є предмет та ціна. Обов’язковості нотаріального посвідчення договору оренди не передбачено(крім випадку укладення договору оренди нерухомого майна з викупом).

Мінімальна ціна договору найму(оренди) житла визначається відповідно до Методики визначення мінімальної суми орендного платежу за нерухоме майно фізичних осіб, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1253

Мінімальна сума орендного платежу за нерухоме майно за договором найму(оренди) житлавизначається виходячи з мінімальної вартості місячної оренди 1 кв. метра загальної площі нерухомого майна за такою формулою:

П = З х Р

П — мінімальна сума орендного платежу за нерухоме майно у гривнях;

З — загальна площа орендованого нерухомого майна у кв. метрах;

Р — мінімальна вартість місячної оренди 1 кв. метра загальної площі нерухомого майна, у гривнях.

При цьому мінімальна вартість місячної оренди 1 кв. метра загальної площі нерухомого майна встановлюється органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких розміщене зазначене майно — з урахуванням його місцезнаходження, інших функціональних та якісних показників. Отримати інформацію про те, чи встановлено мінімальну вартість місячної оренди 1 кв. метра загальної площі нерухомого майна у Вашому населеному пункті можна, надіславши інформаційний запит до відповідного  органу місцевого самоврядування.

Якщо ж орган місцевого самоврядування не визначив мінімальної вартості місячної оренди 1 кв. метра загальної площі нерухомого майна чи не оприлюднив її до початку звітного податкового року у спосіб, найбільш доступний для жителів територіальної громади, об’єкт обкладення податком на доходи фізичних осіб визначається орендарем(крім орендарів — фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання), виходячи з розміру орендної плати, передбаченого в договорі оренди.

Щодо оподаткування доходу, одержаного внаслідок надання нерухомого майна в оренду:

Згідно з п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VІ (далі – ПК України) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 ПК України.

Зокрема, п.п. 170.1.5. п.170.1 визначає, що у випадку, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку — орендодавець.

При цьому: такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені Податковим Кодексом України для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації;

У разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір контролюючому органу за податковою адресою платника податку — орендодавця за формою та у спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріус несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності; Відповідно до ст. 168 ПК України платник податку — орендодавець, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (18 відсотків — для пасивних доходів).

Строк, на який призначається субсидія:

Субсидія для відшкодування   витрат   на   оплату житлово-комунальних  послуг призначається з місяця звернення за її призначенням  до  дати  закінчення  опалювального  сезону,  але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон — з 1 жовтня по 30 квітня.

За наявності договору найму (оренди) субсидія призначається з місяця  звернення  до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). Для  орендарів  житлового  приміщення  (будинку) субсидія для відшкодування   витрат   на   оплату   житлово-комунальних  послуг призначається  на  строк  дії  договору  найму  (оренди) житлового приміщення,  але не більше ніж на 12 місяців з місяця звернення за її  призначенням.  На  наступний  строк  субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.

У  разі  звернення  із  заявою  про  призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом двох  місяців  з  початку  опалювального (неопалювального) сезону субсидія призначається з початку такого сезону.

Який порядок розрахунку субсидії:

Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Загальна формула розрахунку субсидії наступна: середньомісячний дохід сім’ї ділиться на кількість зареєстрованих у житловому приміщенні осіб(або осіб, які фактично там проживають згідно акту обстеження матеріально-побутових умов) і визначається середньомісячний дохід на одну особу. Цей дохід ділиться на прожитковий мінімум (з травня 2016 р. 1399 грн., з грудня 2016 р. 1544 грн.), ділиться на базовий коефіцієнт 2 і множиться на обсяг обов’язкового відсотка платежу.

Для прикладу розглянемо дві сім’ї: 1 сім’я – дві особи з сукупним доходом 4000 грн. на місяць;  2 сім’я – три особи з сукупним доходом 6000 грн. на місяць. І в першому і в другому випадках середньомісячний дохід на одну особу становитиме 2000 грн., тому відсоток обов’язкового платежу у цих сімей буде однаковий = 2000/1399/2*15% = 10,72%. Але розмір обов’язкового платежу у них буде неоднаковий, оскільки у них різний сукупний дохід: 1 сім’я = 4000 грн. * 10,72% = 428,8 грн. 2 сім’я = 6000 грн. * 10,72% = 643,2 грн. Відповідно, за однакового розміру платежу за комунальні послуги (1000 грн.), ці сім’ї матимуть різний розмір субсидії: 1 сім’я = 1000 грн. – 428,88 = 571,12 грн. 2 сім’я = 1000 грн. – 643,2 = 356,8 грн. Таким чином, відсоток обов’язкового платежу для сімей з однаковим доходом на одну особу буде однаковим, а от розмір платежу залежить від сукупного доходу сім’ї: чим більша кількість членів сім’ї та її сукупний дохід, тим більшим буде і платіж. Формула дає преференції людям з невисокими доходами: що менші доходи має родина, то нижчими будуть її витрати на комунальні послуги і більшою її підтримка з боку держави. (джерело: http://teplo.gov.ua/subsidies/7)

Обсяг обов’язкового відсотка платежу визначається постановою КМУ від 27 липня 1998 р. N 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії«.

Зокрема, постановою встановлено, що, за умови призначення житлової субсидії за управління багатоквартирним будинком, за користування житлом, його утримання та оплату послуг водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот (житлово-комунальні послуги) в межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, громадяни, які зареєстровані і фактично проживають у житловому приміщенні (будинку), сплачують частку середньомісячного сукупного доходу, а за придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива — частку їх сукупного доходу за попередній календарний рік (Ро), яка визначається за такою формулою:

Ро = Кд/Кг х Рг,

  Ро — частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу), яка для розрахунку субсидії округлюється до двох знаків після коми;

Кд — коефіцієнт доходу домогосподарства — відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

Кг — базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії — два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць (Кг = 2);

 Рг — базова норма плати за житлово-комунальні послуги — 15 відсотків середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (Рг = 15).

Розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і розмір субсидій визначаються окремо на кожний вид послуг. При цьому розмір витрат на оплату послуги визначається пропорційно частці вартості цієї послуги у загальній сумі вартості житлово-комунальних послуг. У разі коли протягом періоду, на який призначено субсидію, фактична плата за окремий вид послуг змінюється, перерахунок розміру субсидій на оплату житлово-комунальних послуг не проводиться.

Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугамивизначені Постановою КМУ «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» від 6 серпня 2014 р. № 409(далі — Постанова №409).

Зокрема, громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, встановлено наступну соціальну норму житла для:

1) оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком — 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство;

2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії — 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

Окремо встановлена соціальна норма житла громадянам, які відповідно до законодавства мають пільгу на оплату житлово-комунальних послуг. Зокрема, соціальна норма житла встановлена в такому розмірі для:

1) оплати користування житлом/утримання житла — 21 кв. метр загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю;

2) централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії — 21 кв. метр опалюваної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.

Постановою №409 встановлено також такі соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії:

1) для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання):

— у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими та/або квартирними приладами обліку, — 0,0548 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;

— у разі використання природного газу для індивідуального опалення — 5,5 куб. метра природного газу на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період;

— у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення — 65 кВт·г на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.

2) для користування послугами з централізованого постачання холодної води:

— 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води та 4 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води. У разі перерви у наданні послуг з централізованого постачання гарячої води (більш як на 14 діб) в установленому законом порядку — 4 куб. метри холодної води на одну особу на місяць.

3) для користування послугами з централізованого постачання гарячої води:

— 1,6 куб. метра на одну особу на місяць.

4) для користування послугами з централізованого водовідведення:

– 4 куб. метри на одну особу на місяць. У разі відсутності централізованого водовідведення (за відсутності системи централізованого водовідведення та за наявності централізованого водопостачання і вигрібних ям) для вивезення рідких нечистот — 4 куб. метри на одне домогосподарство на місяць.

5) для користування послугами з газопостачання:

— за наявності газової плити та централізованого гарячого водопостачання — 4,4 куб. метра на одну особу на місяць;

— за наявності газової плити в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача — 7,1 куб. метра на одну особу на місяць;

— за наявності газової плити та газового водонагрівача — 14 куб. метрів на одну особу на місяць;

6) для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2017 р.) в житлових приміщеннях (будинках):

— у житлових приміщеннях (будинках), крім тих, що зазначені в абзацах третьому — шостому цього підпункту, — 90 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт·г на місяць;

— обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води — 130 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт·г на місяць;

— обладнаних стаціонарними електроплитами, за відсутності централізованого постачання гарячої води — 150 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 270 кВт·г на місяць;

— не обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання холодної води та за відсутності централізованого постачання гарячої води та газових водонагрівальних приладів — 120 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 240 кВт·г на місяць;

— у селах і селищах міського типу для громадян, яким відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла, — 30 кВт·г на місяць на одну особу;

При цьому варто зазначити, що соціальні нормативи користування послугами з електропостачання (з 1 січня 2018 р.) у житлових приміщеннях (будинках) будуть зменшені.

7) для користування послугами з вивезення твердих побутових відходів:

— 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; рідких побутових відходів — 0,76 куб. метра на одну особу на місяць.

Ґрунтовні роз’яснення з приводу оформлення житлово-комунальних субсидій можна отримати у фахівців урядової гарячої лінії за номером 15-45. Працює безкоштовно та цілодобово зі стаціонарних і мобільних телефонів.

Ми так само нагадуємо, що Ви можете звертатися за правовими консультаціями написавши нам на онлайн-приймальню.

Публікація підготовлена ​​в рамках проекту «Забезпечення правового захисту внутрішньо переміщених осіб», який реалізується ГО «ДОНБАС СОС» спільно з ГО «ПРАВОЗАХИСНИЙ РАДА УКРАЇНИ» за підтримки Європейського союзу. Зміст публікації не відображує офіційну позицію Європейського Союзу.