Як зміни відбулися у сфері захисту прав та інтересів ВПО у квітні – дайджест

Юристи Донбас SOS підготували юридичний дайджест за 01.04 — 30.04, в якому зібрали важливі зміни у сфері захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб.

01.04.2022 — Урядом було врегульовано питання виплати пенсії в разі втрати годувальника під час дії воєнного стану для осіб 18-23 років. Передбачається, що така пенсія призначається, а раніше призначена — продовжується без надання довідки закладу освіти на підставі даних про навчання за денною формою у 2022 році, отриманих ПФУ з Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

01.04.2022 — Урядом було спрощено процедуру перетинання державного кордону в умовах воєнного часу для осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в разі виїзду на лікування за кордон.

05.04.2022 — прийнято Постанову КМУ №405 “Про реалізацію спільного з Міжнародним надзвичайним фондом допомоги дітям при Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) проекту щодо додаткових заходів соціальної підтримки найбільш вразливих категорій населення”. Зокрема, передбачається надання допомоги сім’ям з дітьми в розмірі 2220 гривень на кожного члена сім’ї на місяць, але не більш як для п’ятьох осіб. Реєстрація для надання допомоги через офіційний сайт ЮНІСЕФ, а у разі забезпечення технічної можливості — через Портал Дія. 

08.04.2022 — державна судова адміністрація України презентувала новий функціонал Електронного суду. Зокрема, реалізовано функціонал, який надає можливість користувачам надсилати документи до Електронних кабінетів інших учасників перед відправкою до суду з отриманням підтвердження (квитанції) про доставку таких документів.

09.04.2022Уряд вніс зміни до Порядку надання гуманітарної допомоги та до Порядку надання допомоги на проживання ВПО, зокрема продовжено подачу заяви на надання допомоги до 30.04.2022 (При зверненні до 30 квітня 2022 р. допомога надається починаючи з березня 2022 р.) 

Читайте також:

15.04.2022 — прийнято постанову КМУ №446 “Про реалізацію спільного з Всесвітньою продовольчою програмою ООН проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки ВПО”. Зокрема, передбачено, що виплата допомоги здійснюється в розмірі 2220 гривень на кожного члена домогосподарства на місяць (але не більш як для трьох осіб). Для отримання допомоги Мінсоцполітики формує і передає Всесвітній продовольчій програмі ООН перелік ВПО взаємоузгоджених вразливих категорій, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (за черговістю дати включення відповідної інформації про таких осіб до Єдиної бази даних).

15.04.2022 — Постановою КМУ від №445 “Про реалізацію спільного з Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців проекту щодо додаткових заходів із соціального підтримки ВПО” передбачено  виплату додаткової грошової допомоги за рахунок коштів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Сума допомоги — 2220 гривень на кожного члена сім’ї на місяць. Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом не менше ніж трьох місяців шляхом зарахування коштів на банківський рахунок особи.

16.04.2022 — прийнято Постанову КМУ N 457 “Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України”. 

Зазначеною постановою внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та передбачено хто зможе отримувати допомогу на проживання з 1 травня 2022 року.  

Таким чином починаючи з травня 2022 року допомогу на проживання зможуть отримати:

  • ВПО, які перемістилися з територій, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій;
  • ВПО, які перемістилися з територій, що перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні);
  • ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження. У випадку пошкодження житла потрібно подати заявку на  відшкодування відповідних витрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Таким чином ВПО, які повернулись на постійне місце проживання, але мають зруйноване житло, продовжать отримувати допомогу на проживання.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Читайте також:

19.04.2022внесено зміни щодо призначення та надання пільг та житлових субсидій в умовах воєнного стану.

25.04.2022 — Мінреінтеграції затвердило перелік територіальних громад,  що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Актуальний перелік станом на 01.05.2022 року за посиланням.

Такий перелік має значення для надання допомоги на проживання ВПО, а саме з 1 травня ВПО, які перемістилися з територіальних громад, визначених в переліку, зможуть отримувати допомогу на проживання. Перелік не є фіксованим документом і буде оновлюватися.

26.04.2022 —  Постанова КМУ № 476 внесено зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Про те, які саме зміни відбулися — читайте в нашій статті за посиланням.  

26.04.2022 Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови, що регулює забезпечення населення продовольчими товарами тривалого зберігання та санітарно-гігієнічними товарами в умовах воєнного стану. 

Відтепер військові адміністрації можуть самостійно закуповувати таку продукцію для формування резервів з подальшою безоплатною видачею населенню або ж долучити для здійснення закупівель інші області-партнери. 

Крім того, вони зможуть формувати набори з наявної у них гуманітарної допомоги.  Це створить стратегічний запас найнеобхідніших товарів, аби, у разі порушення логістичних ланцюжків, люди мали змогу оперативно отримати продовольчі та санітарно-гігієнічні товари для власних потреб.

Також затверджені переліки обласних адміністрацій, які допомагатимуть регіонам, де відбуваються активні бойові дії, в забезпеченні продовольчими і санітарно-гігієнічними товарами з розрахунком кількості людей, яким вони можуть допомогти. 

26.04.2022  — прийнято постанову КМУ №487 “Про реалізацію спільного з Місією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та Товариством Червоного Хреста України проекту щодо додаткових заходів із соціальної підтримки окремих категорій населення”. Зокрема, затверджено надання допомоги в розмірі 2500 грн. внутрішньо переміщеним особам та визначено яким категоріям ВПО така допомога надається та як отримати. 

26.04.2022 — внесено зміни до Постанови КМУ №162, яка регулює питання виплати та доставки пенсій, грошових допомог на період введення воєнного стану.

Читайте також:

27.04.2022 Мінцифри запустило гарячу лінію для консультацій щодо виплат для ВПО та допомоги безробітним. 

Відтепер дізнатися потрібну інформацію про виплати для внутрішньо переміщених осіб, допомогу по безробіттю та іншу соціальну підтримку українці можуть зателефонувавши на гарячу лінію за телефоном 0 800 33 18 34. Графік роботи гарячої лінії: щодня з 8:00 до 22:00. Дзвінки з номерів українських мобільних операторів безоплатні.

29.04.2022 — КМУ ухвалив рішення, яке забезпечує виплату допомоги на проживання в розмірі 3 000 гривень на місяць дітям, які є внутрішньо переміщеними особами і перемістились без супроводу законного представника. При цьому продовжено строк подання заяв на надання допомоги до 15 травня (для отримання допомоги починаючи з березня). 

29.04.2022 — внесено зміни до реалізації програми “Прихисток”. КМУ постановою від 29 квітня 2022 р. № 490 вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО. Коротко про основні зміни  — за посиланням

29.04.2022 Постановою КМУ від 29 квітня 2022 р. №495 Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб”  затверджено наступні  Порядки: 

  • Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
  • Порядок викупу, будівництва житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;
  • Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на викуп, будівництво житла з метою передачі для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

29.04.2022 — Уряд спростив реєстрацію в Державній службі зайнятості українців, які втратили роботу під час дії воєнного стану. Особи, які не мають повного пакета документів для подачі заявки, зможуть стати на облік по безробіттю за спрощеною процедурою – через додаток або портал Дія. Йдеться про подачу заяви у електронній формі без урахування документів про освіту, трудової книжки, військово-облікового документу тощо. (На момент публікації дайджесту текст відповідного нормативного акту  не опубліковано).

ПІДТРИМАТИ ДОНБАС SOS